Pandemia 2020-2022 i problemy z dostępem do żywności spowodowały, że coraz więcej Polaków wybiera opcję zakupów spożywczych online. W branży e-commerce wciąż zaś pojawiają się nowe firmy, oferujące sprzedaż różnych produktów, które dotąd kupowaliśmy wyłącznie w sklepach stacjonarnych. Gdzie najlepiej robić spożywcze zakupy online? Oto kilka podpowiedzi.
Dlaczego warto robić zakupy spożywcze online?
To całkowicie naturalne, że każdy konsument chce mieć dostęp do najlepszych i najkorzystniejszych ofert. Dotyczy to także artykułów spożywczych, które kupujemy na co dzień. Zależy nam na tym, by mieć szybki dostęp do produktów wysokiej jakości i w niewygórowanej cenie. Zakupy spożywcze online powstały jako alternatywa dla tradycyjnych zakupów, na które często nie zawsze mamy czas. Dlaczego warto zaopatrywać się w sieci? Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy czas i pieniądze. Nie musimy osobiście jechać do miasta (niekiedy to podczas godzin szczytowych i wielkich korków) w godzinach działania sklepu. Nie marnujemy też chwili na przeszukiwanie sklepowych regałów i żmudne porównywanie cen różnych firm, a także na stanie w kolejkach. Jakie zatem są konkretne zalety zakupów spożywczych w sieci?
Największe zalety zakupów spożywczych online
Jak wspomnieliśmy, zakupy spożywcze online, to spore ułatwienie. Do największych zalet tego rozwiązania możemy zatem zaliczyć:
- realizacja zamówienia bez wychodzenia z domu (sprawdzi się w przypadku choroby domowników),
- szybki dostęp do katalogu wszystkich produktów,
- możliwość porównania cen różnych artykułów, opcje rabatów, dostawy gratis,
- dostawa zakupów bezpośrednio pod drzwi,
- oszczędność czasu,
- wygodne płatności online.
Dlaczego polscy konsumenci coraz chętniej kupują jedzenie przez Internet?
Co sprawia, że Polacy coraz chętniej wybierają zakupy spożywcze przez Internet? Powodów jest wiele. Główną przyczyną zmian w sposobie postrzegania e-sklepów spożywczych była przymusowa izolacja społeczeństwa, spowodowana pandemią koronawirusa. W czasie masowych zachorowań i kwarantanny ludzie zaczęli mieć poważny problem z zaopatrzeniem gospodarstw domowych w podstawowe artykuły. Naprzeciw ich potrzebom zaczęły wychodzić sklepy spożywcze, oferujące bezpieczne i szybkie dostawy zakupów spożywczych. Polacy zaczęli wówczas doceniać dynamikę obsługi, a także jakość i ceny produktów oraz jedzenia, zamawianego w sieci.
Kolejną przyczyną zmian w sposobie postrzegania e-sklepów spożywczych jest wzrost oczekiwań konsumenckich. Staliśmy się bardziej wymagający względem dostawców i producentów. Kiedy asortyment sklepów z okolicznych miejscowości nie spełnia naszych oczekiwań, to właśnie w sieci szukamy bardziej atrakcyjnej oferty. Mamy też coraz większą świadomość przysługujących nam praw konsumenckich.
Gdzie robić zakupy spożywcze online?
W Polsce ilość internetowych sklepów spożywczych stale rośnie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: supermarket online, otrzymujemy aż 365 000 000 wyników! Istnieją różne rodzaje e-sklepów, zajmujących się dystrybucją artykułów żywnościowych. Są to zarówno podmioty, działające wyłącznie online, jak i firmy, które łączą sprzedaż stacjonarną i internetową. O jakich sklepach internetowych mowa? Najbardziej aktualną listę sklepów, oferujących zakupy online spożywcze, znajdziemy na stronach internetowych typu: Supermarket-online czy TopSpożywcze.pl. To porównywarki różnych ofert i sprawdzonych dostawców.
Jakie sklepy prowadzą sprzedaż stacjonarnie i internetowo?
Wielu przedsiębiorców, którzy jeszcze do niedawna oferowali sprzedaż artykułów spożywczych wyłącznie w sklepie stacjonarnym, dziś znacząco zmieniło taktykę. Ukierunkowanie na nowe potrzeby rynku sprawiło, że część dużych, sieciowych sklepów uruchomiła opcję zakupów online. W których supermarketach lub hipermarketach możemy obecnie zaopatrzyć się stacjonarnie, lub przez Internet?
Są to między innymi takie przedsiębiorstwa jak wspomniany już Carrefour, a także:
- Auchan,
- Kaufland,
- Biedronka,
- Prim,
- e-Leclerc,
- POLOmarket.
- InPost Fresh
Zakupy z dostawą do domu – który sklep jest najlepszy?
Oczywiście nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie, podstawione w nagłówku. Jako konsumenci mamy bowiem własne, indywidualne preferencje zakupowe. Dla jednych liczą się takie kwestie jak: dostawa gratis czy możliwość płatności przy odbiorze, inni zaś szukają niszowych produktów, niedostępnych w sklepach stacjonarnych i zwracają dużą uwagę na ofertę w sklepie. Nie ulega jednak wątpliwości, że duże firmy, wyspecjalizowane w dystrybucji produktów na masową skalę, są w stanie szybko i sprawnie zrealizować każde zamówienie. Takie sklepy mają rozbudowane zaplecze magazynowe, nowoczesne systemy zarządzania sprzedażą i wykwalifikowany personel. Sieciowe sklepy korzystają też z preferencyjnych warunków dostaw, dlatego też cena dostawy jest często bardzo atrakcyjna. Klient nie musi więc podporządkowywać się takim kwestiom jak: minimalna wartość zamówienia czy konieczność zapłaty z góry.
Zamawianie żywności przez Internet – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?
Jak szybko sprawdzić, który e-sklep jest najtańszym sklepem i ma dla nas najkorzystniejszą ofertę na zakupy spożywcze? W tym celu najlepiej posłużyć się wspomnianymi wcześniej porównywarkami dostawców online. Możemy również zrobić prosty test i sprawdzić, jakie są ceny i warunki dostawy w kilku sklepach internetowych, zajmujących czołowe pozycje w rankingach.
Podczas analizy ofert zwróćmy uwagę na kilka ważnych czynników:
- jakie opcje terminu dostawy zapewnia sprzedawca?
- czy cena z dostawą do domu nam odpowiada?
- czy sklep zapewnia transport gratis?
- czy produkty pochodzą od sprawdzonych, lokalnych producentów?
Najlepszy sklep spożywczy online to firma, dysponująca własnym zapleczem logistycznym i flotą pojazdów. Wybierając ją, mamy pewność, że cena dostawy będzie niska, ponieważ w procesie logistycznym nie uczestniczą dodatkowo pośrednicy. Na stronie sklepu powinny być udostępnione szczegółowe opisy produktów, koszt dostawy i opcje płatności (czy firma honoruje BLIK, przelew internetowy czy płatność przy odbiorze?). Profesjonalny dostawca umieszcza w widocznym miejscu (w koszyku, karcie produktowej) kluczowe informacje: jaka jest minimalna wartość zamówienia oraz jak w kilku krokach zrealizować pierwsze zakupy.
Pamiętaj – zakupy spożywcze online rób tylko na bezpiecznych stronach!
Niezależnie od tego, jaki sklep wybieramy, by zrobić zakupy spożywcze online, zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem i pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Kupujmy produkty wyłącznie u sprawdzonych dostawców. Na to miano zasługują zaś wyłącznie podmioty, mające w pasku adresu charakterystyczną kłódeczkę, symbol zabezpieczeń internetowych. Kłódka oznacza, że po zalogowaniu się na stronę sklepu nasze dane będą bezpieczne. Unikajmy wizyt na stronach niezabezpieczonych i nie róbmy za ich pośrednictwem żadnych płatności! Nawet jeśli kusi nas cena dostawy czy szeroki wybór produktów, zrezygnujmy z zakupów przez Internet, jeśli nie mamy pewności, że nie utracimy poufnych danych.
Gdzie nie robić zakupów spożywczych? Jakich sklepów unikać?
Gdy mówimy o bezpieczeństwie danych i płatnościach, dokonywanych przez Internet, skupmy się na sklepach, w których nie warto kupować absolutnie niczego. Jak już wiemy, ilość e-sklepów rośnie z dnia na dzień, co stwarza cyberprzestępcom wiele okazji do kradzieży i ataków hackerskich. Jak mądrze robić zakupy spożywcze, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z e-sprzedawcami? Po wejściu na stronę zakupową koniecznie sprawdźmy dane firmy. Ustalmy, czy istnieje ona naprawdę! Poczytajmy opinie innych klientów i oceńmy sami, czy produkty są opisane w sposób wyczerpujący. Darujmy sobie zakupy, gdy widzimy, że oferta jest niedopracowana i niekonkurencyjna. Nigdy nie logujmy się w sklepach, w których zauważamy dziwnie wyglądające, niepolskie znaki – to wyraźny sygnał, że strona może być zainfekowana.
Na polskim rynku od lat funkcjonują duże sklepy spożywcze jak Carrefour czy Auchan. Klienci często do nich wracają, ponieważ ufają rozpoznawalnym markom i podoba im się, że ich ulubione produkty są dostępne w dobrej cenie. To zaufanie potrafią podstępnie wykorzystać wirtualni oszuści, którzy tworzą fałszywe strony internetowe, przypominające strony znanych brandów. Robiąc zakupy spożywcze w sieci, omijajmy więc z daleka strony podrabiane lub mające nazwę domeny bardzo podobną do nazw popularnych marketów. Nawet jeśli taka oferta wydaje się nam autentyczna, poświęćmy czas, by sprawdzić wiarygodność sprzedawcy.
Podsumowanie
Zakupy spożywcze w sieci wydają się coraz ciekawszym i atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Sprawdzają się szczególnie w przypadku zabieganych osób lub podczas choroby domowników. Coraz więcej sklepów stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i oferuje swoje produkty również w sieci. Zakupy spożywcze przez Internet to zatem duża wygoda i ułatwienie, należy tylko pamiętać o odpowiednich zasadach bezpieczeństwa.