Sprawdź, czym różnią się metody dostaw kurierskich

Zamówione produkty online można odbierać na wiele sposobów. Koszty dostawy oraz metody doręczeń wybiera się podczas składania zamówienia. Jakie są najpopularniejsze formy dostawy i czym się od siebie różnią?

Metody dostawy najchętniej wybierane przez kupujących

Do najchętniej wybieranych metod dostawy paczek należą przede wszystkim doręczenia przesyłek pod wskazany adres oraz do automatów Paczkomat® czy innych punktów odbioru. Poza tym właściciel sklepu internetowego oferuje nierzadko dostawy do sklepów stacjonarnych, odbiór osobisty czy wysyłkę pocztową.

Przesyłka kurierska – jaką metodę dostawy wybrać?

Najlepiej wybrać taką metodę dostawy, która jest najwygodniejsza dla danego konsumenta. Jeśli ktoś przebywa cały czas w domu, bo pracuje na home office lub jest na urlopie, to komfortowym rozwiązaniem będzie dla niego odebranie przesyłki we własnym mieszkaniu. Kurier może dostarczyć paczkę bez martwienia się o to, że nikogo nie zastanie, a klient nie musi nigdzie wychodzić, aby cieszyć się zakupem.

Dla osób, które mało przebywają w mieszkaniu, wygodną opcją jest dostawa przesyłki do punktu odbioru. W takiej sytuacji kurier wkłada pakunek do automatu lub zostawia je w wybranym punkcie obsługi, a klient odbiera je w dowolnym momencie. Przy wyborze metod dostawy można kierować się również tym, jaka jest cena konkretnej wysyłki.

Doręczenie do domu – wady i zalety

W ofertach wszystkich firm kurierskich znajduje się dostawa do domu. W ten sposób można zamawiać przesyłki zarówno na adres prywatny, jak i do pracy. Trzeba mieć jednak na uwadze godziny otwarcia biura czy zakładu, aby pokrywały się z godzinami pracy dostawcy. Doręczenia na wskazany adres spełniają potrzeby klientów, którzy chcą mieć swoje zamówienie jak najszybciej. Paczka trafia wprost do ich rąk i nie oczekuje na odbiór w żadnym punkcie czy skrytce. Zaletą tej metody jest jej szeroka dostępność, ponieważ można ją znaleźć w ofercie właściwie każdego sklepu internetowego.

Przy okazji odwiedzin kuriera można też niekiedy po wcześniejszym zgłoszeniu dokonać jeszcze nadania przesyłki bez wychodzenia z domu. Taka metoda to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających z dala od punktów odbioru. Wadą dostawy do domu jest niekiedy jej cena. Czasami zdarza się, że taka forma doręczenia kosztuje więcej niż pozostałe. Ponadto zobowiązuje to klienta do obecności na miejscu dostawy i czasami może ograniczyć możliwość wyjścia, np. na zakupy. Trzeba zwykle czekać na telefon od przewoźnika i jego odwiedziny w określonym przedziale godzinowym.

Odbiór przesyłki z punktu odbioru – wady i zalety

Punkty odbioru znajdują się na terenie całego kraju. Szeroka dostępność pozwala na zamówienie przesyłek niezależnie od swojego miejsca zamieszkania, szczególnie w miastach. Firma InPost umieszcza swoje automaty paczkowe nawet w niedużych miejscowościach. Odbieranie paczek ze skrytek jest szybkie i proste, a konsument ma na to zawsze 48 godzin. W razie konieczności jakiegoś wyjazdu może przełożyć odbiór paczki na kolejny dzień. Nie musi czekać w domu na kuriera ani zobowiązywać nikogo do odbioru przesyłki w swoim imieniu.

InPost Paczkomat® – czas dostawy jest w tym przypadku ekspresowy, a cena usługi zwykle jest niższa niż doręczeń na wskazany adres. Wadą tej metody dostawy może być fakt konieczności wyjścia z domu po przesyłkę. Niektóre punkty, np. skrytki, mają ograniczone możliwości i nie przyjmują paczek o zbyt dużych gabarytach. Na docenienie zasługuje fakt pozytywnego wpływu na środowisko w przypadku wybierania doręczeń do punktów. Dostawca zawozi wtedy wiele paczek do jednego miejsca i nie musi jeździć do każdego mieszkania z osobna, przez co zmniejsza się emisja spalin do atmosfery.

Liczba form dostawy a wybory konsumentów

Nie ma wątpliwości, że im więcej usług kurierskich oferuje dany sprzedawca, tym konsumenci chętniej korzystają z zakupów właśnie u niego. Tak samo jest z metodami płatności za zakupy. Klienci lubią mieć szeroki wybór nie tylko w kwestii asortymentu, ale również sposobu jego dostarczenia. Każdy, kto prowadzi sklep internetowy, powinien zaprosić do współpracy różne firmy kurierskie i dać swoim odbiorcom wiele możliwości wyboru.

Koszt dostawy kurierem – z czego wynika?

Ceny przesyłek krajowych zależą od wielu czynników. Czasami jest to kwestią wpływającą na decyzję konsumenta o wyborze konkretnej metody dostawy. Do elementów generujących koszt zaliczają się m.in. waga i wymiary przesyłki. Ponadto dodatkowe opłaty dotyczą wysyłek ekspresowych czy tych zawierających bardzo delikatne przedmioty.

W ceny usług kurierskich wliczają się koszty paliwa, obsługi czy wynagrodzeń kurierów. Czasami te same metody dostaw mają różne ceny w różnych sklepach online. Może to wynikać z umów zawartych pomiędzy sprzedawcą a przewoźnikiem, które obejmują m.in. liczbę obsługiwanych miesięcznie paczek.

Dostawa przesyłki do sklepu stacjonarnego – wady i zalety

Kiedy kupuje się coś w sklepie internetowym, który ma swoje odpowiedniki stacjonarne, da się niekiedy skorzystać z opcji doręczenia do placówki. Wtedy za pośrednictwem kuriera paczka trafia do sklepu stacjonarnego i zwykle taka dostawa jest darmowa. Wynika to z tego, że dostawca przywozi do sklepu także inne przesyłki kurierskie, np. z nowym asortymentem. Ponadto klient i tak udaje się do stacjonarnej siedziby, więc nie płaci za doręczenie, bo mógłby kupić ten towar też na miejscu. Przy takiej dostawie ma jednak pewność o dostępności wybranego produktu.