Jak wysłać komputer kurierem?

Chcesz wysłać laptop lub komputer stacjonarny kurierem i nie wiesz, jak przygotować przesyłkę? To ładunek delikatny, który powinien być przewożony w określony sposób i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie materiały są potrzebne do pakowania tego typu sprzętu elektronicznego. Sprawdź także, o czym warto pamiętać, planując wysyłkę kosztownych urządzeń.

Zanim wyślesz komputer kurierem, sprawdź warunki i koszty przesyłki

Zamierzasz wysłać laptopa kurierem? To bardzo dobry pomysł! Kurier zadba o to, by Twój sprzęt elektroniczny dotarł bezpiecznie do adresata. Do Ciebie zaś będzie należało inne zadanie – mianowicie odpowiednie zapakowanie produktu. Nie wiesz, jak zapakować komputer? Pamiętaj o tym, że każda firma kurierska ma własne zasady przewozu sprzętu elektronicznego. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć urządzenie, by uniknąć uszkodzenia towaru podczas transportu. W Internecie, na stronach przewoźników, znajdziesz też wiele praktycznych wskazówek i filmiki instruktażowe, jak zapakować laptopa bądź monitor.

Gdy paczka będzie już gotowa, porównaj stawki usług kurierskich i wybierz przewoźnika, który ma najkorzystniejszą ofertę i doświadczenie w transporcie towarów delikatnych. Skąd czerpać informacje na temat kosztów wysyłki kurierem? Skorzystaj z aplikacji lub wejdź na stronę internetową konkretnej firmy przewozowej bądź brokera. Możesz też zadzwonić na infolinię i zapytać, ile kosztuje wysyłka laptopa lub komputera stacjonarnego. Zanim uzyskasz wycenę, konsultant poprosi Cię o podanie wymiarów i wagi przesyłki.

Jakich materiałów potrzebujemy, aby zapakować laptopa do wysyłki?

Sprzęt elektroniczny, składający się z drobnych podzespołów i różnych metalowych elementów bardzo źle znosi wstrząsy i wilgoć. Co więc jest potrzebne do zabezpieczenia delikatnej paczki? Oto spis niezbędnych akcesoriów:

  • sztywny karton, dopasowany wielkością do rozmiaru urządzenia (najlepiej, jeśli jest to oryginalne opakowanie),
  • folia bąbelkowa,
  • poduszki powietrzne,
  • szeroka taśma klejąca,
  • folia stretch.

Czy pakowanie oryginalnego opakowania w dodatkowy karton ma sens? Osoby, które zamawiają laptop przez Internet, często otrzymują tylko jeden, oryginalny kartonik. Jeśli jest on odpowiednio zabezpieczony folią, wszystko jest w porządku. Brak folii sprawia, że opakowanie można łatwo naruszyć, a sprzęt jest narażony na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne.

Jak bezpiecznie zapakować komputer? Poznaj 5 sprawdzonych kroków!

Każdy sprzęt elektroniczny należy pakować bardzo starannie, nie dopuszczając do powstania wolnych przestrzeni, wszystko po to, aby podczas transportu nie uległ uszkodzeniu. Jak zatem pakować laptopa lub komputera stacjonarnego? Oto krótka instrukcja w 5 krokach.

  1. Zabezpieczenie komputera

Laptop lub jednostkę centralną komputera zabezpiecz folią bąbelkową (laptop możesz włożyć w rękaw powietrzny, by mieć pewność, że pozostanie nienaruszony).

  1. Postaw na oryginalne opakowanie

Włóż komputer do oryginalnego opakowania (wnętrze powinno być wyłożone styropianowymi kawałkami lub pulpą papierową).

  1. Wyeliminuj wolne przestrzenie

Upewnij się, że wewnątrz paczki nie ma wolnych przestrzeni, a jeśli są, usuń je, stosując folię bąbelkową lub tekturowy wypełniacz.

  1. Zamknij i zabezpiecz paczkę

Starannie i dokładnie zamknij kartonowe pudełko z laptopem lub komputerem stacjonarnym, a potem zaklej jego brzegi taśmą klejącą.

  1. Owiń karton folią strechową.

Wysyłka komputera stacjonarnego – jak pakować części?

W komputerach stacjonarnych jest wiele części luźnych, które mogą się zniszczyć podczas transportu. Jak bezpiecznie zapakować komputer i poszczególne jego elementy? Części wyjmowane, takie jak: chłodzenie procesora, dysk twardy czy zasilacz również owiń folią. Możesz też dodatkowo przewiązać je gumką recepturką albo cienką opaską zaciskową, by mieć pewność, że nie wypadną po wyjęciu z kartonu. A czym zastąpić folię bąbelkową? Jeśli jej nie masz, przygotuj miękkie gazetki reklamowe, wykonane z materiałów, pochodzących z recyklingu. Owiń nimi luźne części i zadbaj o to, by były one odpowiednio zabezpieczone gumką.

Jak wysłać laptopa kurierem – tych błędów unikaj!

Pakowanie laptopa do wysyłki wydaje się proste, lecz dla wielu czynność ta okazuje się nie lada wyzwaniem. Serwisanci i adresaci paczek, w których znajduje się laptop, często narzekają na to, że:

  • nadawca uszkodził oryginalne opakowanie,
  • produkt nie był zabezpieczony folią bąbelkową ani rękawami powietrznymi,
  • laptop spoczywał w kartonie zbyt luźno.

Jakie są najgorsze błędy, popełniane podczas pakowania przesyłki, zwierającej sprzęt komputerowy? Oto niechlubna lista:

  • wypełniacze są nieodpowiednie, zbyt sztywne lub za miękkie (na przykład zamiast folii bąbelkowej nadawca stosuje twarde kartony, gąbki, reklamówki foliowe, odzież, domowe tekstylia itd.),
  • spojenia kartonu nie są należycie zabezpieczone taśmą, co skutkuje naruszeniem opakowania w transporcie,
  • laptop nie zostaje zabezpieczony rękawem ani folią, nie ma też oryginalnych stabilizatorów z pianki lub tektury, każde uderzenie paczki może więc spowodować uszkodzenie sprzętu,
  • części dodatkowe, takie jak: zasilacz czy dodatkowy dysk przenośny, spoczywają w kartonie luźno i uderzają o delikatną obudowę laptopa, który po uruchomieniu nie działa prawidłowo lub w ogóle nie chce się włączyć.

Jak widać, sposób pakowania laptopa i jego części znacząco wpływa na bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego. Prosty błąd może mieć opłakane konsekwencje w postaci utraty komputera lub konieczności zlecania nieprzewidzianych napraw.

Ubezpieczenie delikatnej przesyłki – dlaczego warto je wykupić?

Oznaczenie przesyłki z laptopem naklejką: uwaga, szkło to czasem za mało, by mieć pewność, że wartościowa paczka dotrze do adresata w stanie nienaruszonym. Każda firma transportowa wyraźnie zaznacza w regulaminie zakres odpowiedzialności za przewożone towary. Na przykład InPost podkreśla, że za jakość opakowania paczki odpowiada wyłącznie nadawca. Masz pewność, że laptop został zapakowany należycie, ale jego wartość jest duża i nie chcesz stracić pieniędzy? Wykup opcję dodatkową, czyli ubezpieczenie przesyłki. Opakowanie, oznaczone jako specjalne, z polisą ubezpieczeniową, jest postrzegane jako towar szczególnie cenny. Kurierzy bardzo dbają o bezpieczeństwo tego typu paczek i dokładają wszelkich starań, by ich zawartość nie uległa uszkodzeniu.

Wysyłka laptopa – jak nadać laptop kurierem InPost?

Twoja paczka jest już gotowa i zastanawiasz się, jaki kolejny krok należy zrobić? Jak ją nadać i jakim kurierem wysłać komputer? W aplikacji InPost (Manager Paczek) wykonasz tę czynność w kilku prostych krokach:

  1. logujesz się na swoje konto,
  2. wybierasz opcję: nowy punkt odbioru i wpisujesz swój adres,
  3. zaznaczasz funkcję: wyślij przesyłki,
  4. generujesz etykietę i opłacasz zamówienie,
  5. klikasz: zamów kuriera – i gotowe.

Oczywiście przed sfinalizowaniem transakcji możesz też wybrać ubezpieczenia paczek, jakie oferuje firma kurierska. Kiedy dopełnisz już wszystkich formalności, ustalasz z kurierem telefonicznie dogodny termin odbioru przesyłki.

Ile kosztuje wysłanie komputera kurierem?

Jaki jest koszt paczki kurierskiej, zawierającej sprzęt elektroniczny? Aby się tego dowiedzieć, wejdź na stronę wybranego przewoźnika i sprawdź aktualny cennik. Standardowo większość firm branży KEP do wyceny potrzebuje kilku informacji:

  • jakie są gabaryty Twojej przesyłki?
  • ile waży Twoja paczka?

Paczka zawierająca sprzęt komputerowy nie powinna ważyć więcej niż 25 kg, a jej wymiary są zwykle mniejsze niż 41 cm × 38 cm × 64 cm. Stawki za usługę znajdziesz zarówno na stronie firmowej, jak i w aplikacji na telefonie. Jeśli nie masz pewności, czy towar mieści się w podanym przedziale, zadzwoń na infolinię przewoźnika i zapytaj o szczegóły. Możesz też skontaktować się z brokerem, porównać koszty przesyłki kurierskiej i wybrać najkorzystniejszą opcję.