Jak pakować niewielkie paczki?

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm kurierskich. To bardzo wygodna opcja, którą wybierają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Firmy świadczące usługi logistyczne dbają o to, aby każdy etap transportu paczek był dla nich maksymalnie bezpieczny. Należy jednak pamiętać, że również klient powinien zatroszczyć się o właściwe przygotowanie paczki. Jak zapakować przesyłkę?

Sposoby pakowania towarów. Dlaczego to takie istotne?

Właściwe zapakowanie przesyłki jest istotne ze względu na ograniczenie ryzyka zniszczenia oraz zgubienia zawartości pakunku podczas transportu np. gdy karton jest niewłaściwie zaklejony i zabezpieczony. Opakowanie i ewentualne wypełnienie przesyłki należy dostosować do wielkości, wagi, kształtu i typu jej zawartości.

Przesyłka niestandardowa z reguły wymaga więcej uwagi podczas pakowania, natomiast najłatwiej jest zabezpieczyć produkty o regularnych wymiarach. Informacje na temat zasad pakowania paczek, w szczególności w przypadku przesyłek niestandardowych najczęściej można znaleźć w regulaminie firmy kurierskiej.

InPost – pakowanie paczki do foliopaku

W przypadku bardzo małych i jednocześnie lekkich przesyłek warto zabezpieczyć je przy pomocy foliopaku. Takie rozwiązanie sprawdzi się do pakowania produktów o wadze maksymalnie 2 kg. Do foliopaków można włożyć m.in. dokumenty czy lekkie produkty jak biżuteria. Ten rodzaj opakowania nie sprawdzi się natomiast do zabezpieczenia towarów z ostrymi krawędziami, które mogą przerwać folię.

Jak powinna wyglądać paczka do wysyłki? Dobór odpowiedniego kartonu

Podstawą zabezpieczenia przesyłki jest odpowiednio dobrane opakowanie zewnętrzne. Najlepiej sprawdzi się do tego karton w kształcie prostopadłościanu, który musi być dopasowany bezpośrednio do wielkości pakowanego towaru. Pozwoli to zabezpieczyć wysyłane produkty i ograniczyć puste przestrzenie, dzięki czemu zawartość nie będzie niekontrolowanie przesuwać się podczas transportu.

W przypadku niewielkich produktów najlepiej sięgać więc po możliwie jak najmniejsze kartony. Co więcej, opakowanie zewnętrzne nie powinno być dużo większe od zawartości paczki i niepotrzebnie zajmować przestrzeń w magazynie czy furgonetce, którymi dysponuje firma kurierska. Jednocześnie należy pamiętać, że karton musi być wystarczająco wytrzymały. Pomoże to nie tylko zapobiec ewentualnemu zniszczeniu jego zawartości podczas transportu, ale i uszkodzeniu innych paczek.

Do pakowania warto ponownie wykorzystać posiadane kartony, a tym samym ograniczyć nadmierne zużycie papieru. Wówczas należy jednak pamiętać o usunięciu wszelkich starych etykiet. Listy przewozowe dotyczące dawnych przesyłek mogą znacznie utrudnić firmie kurierskiej właściwą segregację paczek, a tym samym wydłużyć czas transportu przesyłki przez kuriera.

Wypełnienie wolnych przestrzeni – co można w tym celu wykorzystać?

Właściwe pakowanie paczek to nie tylko wybór odpowiedniego kartonu dopasowanego do wymiarów produktu, ale i wypełnienie wszelkich pustych przestrzeni wewnątrz opakowania. Dzięki temu zawartość paczki nie będzie przemieszczać się w trakcie sortowania czy transportu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wysyłki produktów wykonanych z delikatnych tworzyw, jednak o ograniczenie pustych przestrzeni należy zadbać bez względu na typ przesyłki.

Jak pakować paczkę z wypełnieniem? Wysyłany produkt umieść w wytrzymałym kartonie o odpowiednich wymiarach, a następnie zabezpiecz paczkę kurierską folią bąbelkową, starymi gazetami, styropianem lub specjalnymi wiórami styropianowymi. Należy zrobić to tak, aby pomiędzy towarem a kartonem nie znajdowała się żadna pusta przestrzeń, a jednocześnie nie było żadnego problemu ze szczelnym zamknięciem pudełka. W przypadku wysyłania wielu produktów w jednej paczce warto oddzielić je od siebie specjalnymi przedziałkami (np. z kartonu), aby w trakcie transportu nie obijały się o siebie.

Pakowanie do wysyłki – jak właściwie zaklejać paczki?

Bezpieczeństwo przesyłki zależy nie tylko od sposobu pakowania, ale i właściwego zaklejenia kartonu. Najlepiej wykorzystać do tego mocną, szeroką taśmę samoprzylepną np. z polipropylenu. Raczej nie sprawdzą się stosunkowo mało wytrzymałe egzemplarze taśmy papierowej. Warto zadbać o zabezpieczenie wszystkich łączeń znajdujących się na opakowaniu.

Bezpieczny transport – jak prawidłowo nakleić etykietę na paczkę

Wiedza o tym, jak prawidłowo zapakować przesyłkę, a następnie zakleić karton to jednak nie wszystko. Ostatnim krokiem jest naklejenie listu przewozowego, który umożliwi kurierowi dostarczenie paczki do wskazanego odbiorcy. Najpierw zadbaj o właściwe spakowanie i zaklejenie przesyłki, a na końcu naklej odpowiednie etykiety. Należy zrobić to w widocznym miejscu na górze kartonu lub płaskiej powierzchni foliopaku. Naklejka nie powinna znajdować się na zagięciach, ponieważ może to utrudnić jej zeskanowanie.

InPost– co uznaje się za przesyłkę niestandardową?

Przesyłka niestandardowa wymaga szczególnego postępowania zarówno w przypadku transportu, jak i samego pakowania. W InPost suma wymiarów kurierskich paczek niestandardowych przekracza 220 cm. Za przesyłkę niestandardową uznaje się również pakunki o przynajmniej jednym z boków dłuższym niż 120 cm.

Jednak wymiary przesyłki to nie wszystko, jeśli chodzi o paczkę niestandardową. Znaczenie ma kształt, który może być nieregularny lub owalny czy cylindryczny. O pakunku tego typu mówi się w sytuacji pakowania produktów niestandardowych z wystającymi elementami. Wyjątkiem są m.in. opony (maksymalnie 15 cali) i foliopaki InPost.

Jak zapakować paczkę niestandardową?

Pakowanie paczek niestandardowych powinno przebiegać ze szczególną dbałością. Jak w przypadku innych przesyłek należy przygotować w tym celu solidny karton. Klient nie powinien dostosowywać go do nieregularnych kształtów produktu. Zamiast tego wolne przestrzenie wypełnia przy użyciu folii bąbelkowej lub styropianu. Ostatnim krokiem jest szczelne zamknięcie kartonu i naklejenie etykiety w widocznym miejscu. Po przejściu przez wszystkie wymienione etapy można już wysłać niestandardową przesyłkę.