Jak wygląda praca kuriera?

Ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez zakupów internetowych i osób, które je dostarczają. Chcesz zostać kurierem i nie wiesz, od czego zacząć? Gdzie złożyć CV i list motywacyjny, jak wygląda praca kuriera, czy potrzebny jest własny samochód lub, czy można prowadzić własną działalność gospodarczą? To często pojawiające się pytania w trakcie poszukiwania ofert pracy.

Jak zostać kurierem?

Rynek pracy w branży dostawczej stale rośnie przez to, że zakupy online wykonywane są coraz częściej i chętniej. Z tego względu rośnie zapotrzebowanie na kurierów, którzy zajmują się doręczaniem paczek. Taka praca bazuje na umiejętności prowadzenia pojazdów dostawczych i zazwyczaj jest to główny wymóg, jaki należy spełniać. Zatrudnienie może zależeć np. od tego, jak długo posiada się czynne prawo jazdy kategorii B. Warunek ten wymusza pełnoletność pracownika. Poza tym nie trzeba spełniać specjalnych wymagań, mieć ukończonych kursów czy określonego wykształcenia.

Zawód kuriera może być interesujący dla wielu osób, szczególnie zainteresowanych pracą fizyczną (doręczanie przesyłek) połączoną z jeżdżeniem samochodem. Jak zostać kurierem? W ramach prowadzącej przez firmę rekrutacji należy zostawić swoje CV, w jego sporządzeniu może pomóc kreator CV, i użyć napisanego wcześniej listu motywacyjnego.

Niekiedy pracodawcy oczekują od pracownika posiadanie własnego samochodu. Nie jest to warunek konieczny, jednak warto wpisać to do CV. Co ważne, wiele firm kurierskich ma własne floty aut, którymi kurierzy rozwożą wcześniej wydane paczki.

Czego wymaga się od doręczyciela?

Własny samochód nie jest koniecznością, jednak dotyczy to zazwyczaj umowy o pracę. Kurier może być też zatrudniony, gdy posiada własną działalność gospodarczą. W tym wypadku to, ile kurier zarabia, zależy od tego, ile przesyłek rozwiezie.

Wiele osób, zanim złoży CV, zastanawia się, czy praca kuriera jest ciężka oraz ile zarabia kurier. Podstawowym zadaniem takiej osoby jest dostarczanie paczek do klientów. Praca rozpoczyna się rano – paczki są wydawane do doręczenia po zgłoszeniu pracownikowi magazynu, ile się ich zabiera. Zazwyczaj kurier pracuje od godziny 8 do 18 (w wyjątkowych sytuacjach od 8 do 20). Następnie doręczyciel musi ustalić swój plan działania – to, ile przesyłek rozwiezie w czasie pracy, zależy od wielu czynników, które powinien przewidzieć. W dodatku paczki wydane danego dnia muszą trafić do odbiorcy w ciągu pracy kuriera. Taka osoba jest zobowiązana przynajmniej raz po porannej odprawie pojawić się w sortowni.

Firma usługowa zazwyczaj nie ingeruje w to, jak wygląda praca kuriera i obrana na dany dzień trasa. Zdarza się jednak, że kurier musi dostosować się do z góry ustalonego rozkładu. W czasie wzmożonego zamawiania (jak np. okres przedświąteczny) dostawcy mogą pracować więcej niż 8-9 h dziennie, a dodatkowo też w weekendy, aby rozwieźć do klientów wszystkie przesyłki na czas. Z tego względu jest to zawód zdominowany przed młodych, sprawnych fizycznie mężczyzn.

Jakie są cechy dobrego kuriera?

Przewoźnik musi mieć cechy, które ułatwią mu rozwożenie paczek. Wiele ofert pracy dla kurierów jest do siebie podobnych. Zazwyczaj firmy poszukują osób punktualnych, uczciwych, odpowiedzialnych i umiejących zarządzać własnym czasem. W zawodzie wpływ na zarobki kurierów mogą mieć także wcześniejsze doświadczenie czy znajomość regionu, w którym podejmuje się pracę doręczyciela. Ponadto, aby zostać kurierem, należy dobrze radzić sobie ze stresem, być w stanie pracować pod presją czasu, wykazywać pozytywne nastawienie oraz nie mieć problemów z komunikacją z klientami i współpracownikami.

Czy doręczyciel zawsze musi mieć prawo jazdy?

Wśród kurierów są też kurierzy rowerowi, którzy zajmują się głównie dowozem jedzenia, dokumentów zwrotnych i niewielkich paczek. W takim wypadku nie trzeba mieć prawa jazdy, jednak konieczna jest dobra znajomość zasad ruchu drogowego, a także sprawność fizyczna.

Poznaj realia – jak wygląda praca kuriera?

To, jak wygląda praca, w dużej mierze zależy od tego, gdzie jest się zatrudniony. Na rynku nieco odmienne zadania w porównaniu z innymi otrzymuje kurier InPost. Praca polega na dostarczaniu przesyłki do klienta, ale również rozwożeniu ich do automatów Paczkomat®. Praca wszędzie wygląda podobnie – dzień rozpoczyna się od wydawania paczek z sortowni, następnie należy ustalić plan dnia i rozwieźć przesyłki. Warto pamiętać, że za ewentualne uszkodzenia odpowiedzialna będzie osoba, która doręczyła paczkę.

Jak przebiega proces rekrutacyjny na zawód kuriera?

Na wszelki wypadek dobrze jest przyjść z kopią CV i mieć przy sobie list motywacyjny. Dobrze, aby w dokumencie znalazło się podsumowanie zawodowe, które może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego ktoś decyduje się podjąć danego stanowiska.

Dodatkowe dokumenty lub informacje, które mogą być przydatne w CV to: posiadane prawa jazdy, samochód prywatny, dane własnej działalności gospodarczej oraz to, czego osoba oczekuje od pracy.

CV powinno zawierać takie informacje jak poprzednie zatrudnienie (warto je wpisać, jeśli było związane z kurierstwem lub logistyką), dodatkowe umiejętności (twarde i miękkie) i posiadane uprawnienia.

Praca jako kurier – opinie. Ile zarabia kurier?

Zajęcie wydawania paczek jest proste, jednak jest to zajęcie fizyczne, które ze względu na warunki i godziny pracy może być wyczerpujące. Rekruterzy przeglądając CV, szukają szczególnie osób młodych i sprawnych (paczki mogą być duże i ciężkie), a w niektórych sytuacjach ważne jest, aby poruszały się one własnym samochodem. W tym przypadku najczęściej wyszukiwane hasła w przeglądarkach internetowych to „jak wygląda praca kuriera” i „ile zarabia kurier”. Zarobki średnio wynoszą ok. 4000 zł na pełnym etacie. Dodatkowo godziny pracy są względnie unormowane, jednak trzeba liczyć się z pracą w weekendy lub przez więcej godzin dziennie, szczególnie w okresach świątecznych i wyprzedażowych.