Jaką drogę pokonuje paczka zanim dotrze do odbiorcy?

Zapewne nie raz trapiła Cię myśl, gdzie znajduje się wyczekiwana przez Ciebie przesyłka. Niekiedy pokonuje ona wielokilometrową odległość, by trafić w ręce adresatów już po kilku dniach. Dla większego komfortu firmy kurierskie, takie jak InPost udostępniają funkcje, dzięki którym możesz śledzić przesyłkę podczas jej transportu. Dowiedz się, jak wygląda droga przesyłki, zanim trafi w Twoje ręce.

Pierwszy krok – nadanie paczki

Droga przesyłki zaczyna się tam, gdzie nadawca. W pierwszym etapie wysyłki adresat wybiera metodę nadania. Ma do wyboru różne przesyłki kurierskie. Może np. zamówić kuriera lub nadać paczkę w Paczkomacie. Kiedyś nadanie wiązało się z ręcznym adresowaniem, drukowaniem i wypełnianiem papierowej etykiety naklejanej na paczkę. Dzięki niej kurier oraz pracownicy zespołu wysyłkowego rozpoznają przesyłkę i wiedzą, gdzie ją kierować. Dziś ten etap w większości odbywa się online. Wypisanie danych nadawcy i odbiorcy odbywa się na stronie internetowej czy w aplikacji mobilnej. Pamiętaj jednak, by poprawnie wpisać lub sprawdzić adres oraz dane kontaktowe odbiorcy na paczce, ponieważ takie błędy to częsta przyczyna opóźnień w doręczeniu przesyłki. Kiedy dana paczka zostanie przekazana kurierowi bądź odebrana z punktu, kolejnym jej przystankiem będzie centrum logistyczne znajdujące się najbliżej miejsca wysyłki. Nadana paczka może również od razu wyruszyć do właściwej miejscowości, jeśli znajduje się niedaleko miejsca nadania.

InPost szybkie nadania

Sortownia oraz przekazanie do doręczenia

Paczka opuściła oddział w miejscu nadania? To w tym miejscu zaczyna się jej prawdziwy transport. Aby paczka trafiła do odbiorcy w jak najszybszym czasie, trzeba porządnego logistycznego zaplecza. Miejscem, do którego codziennie trafiają setki przesyłek, jest sortownia. To centrum logistyczne, w którym dla każdej paczki dopasowywana jest dalsza droga oraz kolejne przystanki na trasie do odbiorcy. W sortowni paczki rozdzielane są na poszczególne lokalizacje i przygotowywane do dalszej drogi.

W zależności od firmy kurierskiej, sortowanie paczek odbywa się w sposób zautomatyzowany lub przy pomocy pracowników sortowni. Odpowiednio posortowane przesyłki trafiają do terminali odpowiadającym strefom, do których mają być wysłane. Sortowanie w punkcie logistycznym zazwyczaj odbywa się nocą, a wczesnym rankiem paczki są już gotowe i czekają na kuriera, który ponownie zabiera je w teren. Najbliższym przystankiem będzie oddział firmy kurierskiej w miejscu docelowym. To, ile centrów logistycznych odwiedzi Twoja paczka, jest zależne od firmy kurierskiej oraz od dystansu, jaki musi ona pokonać. Może się zdarzyć, że przesyłka odwiedzi kilka sortowni. Dotyczy to przede wszystkim paczek zagranicznych, których trasa jest o wiele dłuższa niż przesyłki krajowej. Po tym, jak paczka trafi do oddziału docelowego, odbiera ją stamtąd kurier, którego zadaniem jest przetransportowanie paczki do punktu odbioru, Paczkomatu lub do rąk własnych adresata. Przekazanie do doręczenia, to ostatni etap podróży.

Magazynowanie przesyłki w oddziale – co oznacza?

Na Twoim telefonie pojawiła się wiadomość, że droga przesyłki dobiegła końca oraz że jest ona magazynowana? Taka wiadomość nie powinna nikogo martwić. Może zdarzyć się tak w kilku przypadkach. Na przykład wtedy, gdy odbiorca nie zdąży odebrać paczki z punktu odbioru bądź Paczkomatu w przewidzianym terminie. Albo, gdy kurierowi nie udało się zastać adresata w domu. Kiedy minie czas odbioru, przesyłka zostaje zabrana przez pracownika danej firmy kurierskiej i zostaje przewieziona do oddziału magazynowania. Jest to miejsce tymczasowego przechowywania paczki w magazynie, w którym ponownie czeka ona na odbiór. Okres oczekiwania na odbiorcę w oddziale zależy od usługi kurierskiej. W przypadku wysyłek realizowanych przez firmę InPost, gdy paczka nie zostanie zabrana z Paczkomatu, jest ona magazynowana w lokalnym oddziale przez następne 3 dni. Informacje, o zmianie miejsce oraz czasu odbioru paczki przekazywane są za pomocą SMS-a lub e-maila. Jeśli w tym czasie przesyłkę ponowie nie przejmie adresat, zostaje ona zwrócona do nadawcy. Dzieje się tak również w przypadku, w którym adres podany na paczce jest nieprawidłowy lub gdy odbiorca nie zgadza się na przyjęcie przesyłki. W takich sytuacjach paczka wyrusza w drogę powrotną do nadawcy.

Etapy dostawy – InPost

Jedną z firm, która oferuje szeroki wybór usług kurierskich, jest firma InPost. Jaka jest droga przesyłki przewożonej od nadawcy do odbiorcy? Na początku firma proponuje trzy metody nadania: w Paczkomacie, w PaczkoPunkcie lub indywidualne odebranie przez kuriera InPost. Dalsze etapy to transport do mniejszych oddziałów lub do Sortowni Głównej, do której trafiają paczki, które muszę przemierzyć dłuższy dystans. Sortowanie w Sortowni Głównej w znaczący sposób usprawnia dalszą dostawę. Po ważnym etapie, jakim jest sortowanie, następuje pakowanie i przekierowywanie przesyłek do punktów docelowych znajdujących się w niewielkiej odległości od adresu odbiorcy. Po przyjęciu przesyłki w oddziale paczka trafia w ręce kuriera, który ma za zadanie dostarczyć ją adresatowi lub zostawić w punkcie odbioru, do którego osobiście zgłosi się odbiorca. Droga paczki do Paczkomatu wygląda podobnie. Kurier, po wizycie w oddziale docelowym, odwiedza z przesyłką poszczególne Paczkomaty na swojej trasie. Powiadomienie o tym, że można odebrać przesyłkę z Paczkomatu, zostanie wysłana na telefon adresata chwilę po tym, jak kurier zamknie skrytkę. Jeśli nadajesz lub odbierasz paczkę przez InPost i chcesz śledzić przesyłkę podczas jej transportu, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie InPost lub w aplikacji mobilnej InPost Mobile. Aplikacja na smartfony oraz inne urządzenia przenośne umożliwia dokładne śledzenie przesyłek kurierskich będących w trasie. Aplikacja informuje Cię na bieżąco nie tylko o przystankach Twojej paczki, ale również o każdej zmianie jej statusu. Będziesz otrzymywać komunikaty, jaka droga została pokonana oraz czy jest już gotowa do odbioru. Jeśli nie odbierzesz jej na czas, dostaniesz wskazówki od zespołu InPost o dalszych krokach.

Choć przesyłki kurierskie codziennie pokonują długą i krętą drogę, dzięki logistycznemu przygotowaniu i fachowej obsłudze kurierów trafiają do adresatów w kilka dni. Korzystając z usługi firmy InPost oraz posiadając aplikację na telefon, nadawca ma niezbędne informacje o swojej przesyłce. Nieobce jest mu śledzenie przesyłki podczas transportu oraz wie, jaki będzie moment jej doręczenia.