Wysyłka kurierem: czy to się opłaca? Poznaj najważniejsze za i przeciw

Usługi pocztowe i kurierskie to nic nowego, ale w wyniku pandemii koronawirusa z pewnością ta forma dostawy towarów czy też przekazywania paczek zdecydowanie zyskała na popularności. Nie da się jednak ukryć, że większość z czytelników najczęściej występuje w postaci odbiorcy przesyłki. A co trzeba zrobić, by paczkę nadać?

Co można wysłać kurierem?

Na początku warto się zastanowić, co w ogóle nadaje się do wysłania kurierem, a nawet zwykłą pocztą. Oczywiście, z technicznego punktu widzenia nadać można cokolwiek. Jednak są jeszcze względy praktyczne.

Kurierem warto nadać wszystko to, czego nie jesteśmy w stanie dostarczyć samodzielnie. Warto też wysyłać paczki, przy których dostarczeniu ważny jest czas – z reguły odbiorcy otrzymują towar na następny lub drugi dzień po nadaniu. Kurierem można wysłać:

·        Odzież,

·        Książki i gazety,

·        Zabawki,

·        Meble w paczkach do samodzielnego montażu,

·        Urządzenia elektroniczne, mały sprzęt AGD i RTV,

·        Drobne części samochodowe,

·        Suchą żywność,

·        Prezenty i upominki na święta, urodziny i inne okazje,

·        Kosmetyki,

·        Listy.

·        I wiele innych.

Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre produkty wymagają specjalnego traktowania. Są to zwłaszcza przesyłki ponadgabarytowe i nienormatywne. Przed zamówieniem kuriera do tego typu wyrobów trzeba upewnić się, że dana firma oferuje przekazywanie podobnych paczek. Są to specjalne, dodatkowo płatne usługi, jak np. wysyłka opon czy części samochodowych w postaci np. silników. Duże meble czy sprzęt AGD, np. lodówki, należy umieścić na palecie i starannie zabezpieczyć. W każdym razie kurier może dostarczyć do naszego odbiorcy bardzo wiele rzeczy, oszczędzając nasz czas, co jest jedną z najważniejszych zalet korzystania z usług firm przewozowych.

Warto też wiedzieć, jakie paczki mogą spotkać się z odmową wysyłki kurierskiej. Będą to:

·        Pieniądze i kosztowności, np. papiery wartościowe, ważne dokumenty – do tego typu wysyłek dedykowane są specjalne usługi kurierskie, np. przekazy gotówkowe albo listy z dopiskiem „do rąk własnym” i poświadczeniem odbioru. Za pośrednictwem kuriera można też zawrzeć umowę. Występuje on wtedy jedynie w roli pośrednika, który doręcza dokumenty do podpisu obu jej stronom. Jednak jest to zupełnie inny proces niż przekazywanie dokumentacji w zwykłej kopercie. Warto wiedzieć, że tego rodzaju postępowanie może być obarczone ryzykiem złamania procedury ochrony danych osobowych, jeśli przesyłka zaginie albo wpadnie w niepowołane ręce.

·        Dzieła sztuki.

·        Broń i amunicja.

·        Przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

·        Materiałów łatwopalnych, wybuchowych utleniających, drażniących, żrących, uczulających, rakotwórczych, mutagennych oraz działających szkodliwie na rozrodczość, mogących spowodować zagrożenie dla zdrowia, życia ludzkiego lub szkody majątkowe.

·        Narkotyków i substancji psychotropowych, z wyjątkiem przedmiotów wysyłanych w celach naukowych lub medycznych przez ustawowo do tego upoważnione instytucje.

·        Artykułów szybko psujących się, wymagających szczególnych warunków transportu, np. żywności o krótkiej dacie przydatności do spożycia.

·        Martwych lub żywych zwierząt i roślin oraz ich fragmentów.

·        Rzeczy łamliwych i kruchych – ich wysyłka powinna być wykonana w specjalistycznych opakowaniach chroniących przed uszkodzeniem i oznaczonych odpowiednimi symbolami informującymi o delikatnej zawartości paczki.

·        Rzeczy, których przewóz ze względu na przepisy ustawy prawo pocztowe jest zabroniony lub też ustawa przewiduje wyłączność świadczenia określonych usług przez operatora publicznego.

Jak zapakować paczkę̨?

Warto wiedzieć jak przygotować paczkę do wysyłki kurierem. Zapakowanie paczki zależy od jej zawartości. Na ogół warto zaopatrzyć się w cokolwiek, co wypełni puste przestrzenie pudełka. Dzięki temu przedmiot w środku nie będzie się swobodnie przemieszczał, a dodatkowo wyściółka uchroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. upadkiem. To nadawcy powinno najbardziej zależeć na tym, by zawartość przesyłki dotarła do adresata w jednym kawałku. W tym celu nadadzą się:

·        Stare gazety,

·        Folia bąbelkowa,

·        Pianki,

·        Styropian.

Zawartość przesyłki dobrze jest też zawinąć w folię bąbelkową, a jeśli wewnątrz paczki jest kilka przedmiotów, to dobrym wyborem będzie odseparowanie ich od siebie np. kawałkami kartonu albo ciasne owinięcie folią stretch. Dzięki temu towar nie będzie się o siebie nawzajem obijał i ocierał.

Jako pudełko dobrze jest, w myśl ideologii zero waste, użyć kartonu np. po butach. Innym wyborem jest zakup dedykowanych opakowań z podwójnym dnem albo tekturowych kopert, które dobrze chronią zawartość paczki. Przesyłkę można ostatecznie zawinąć jeszcze raz folią i okleić taśmą, pozostawiając miejsce na naklejkę z listem przewozowym. Mając tak przygotowany pakunek, wystarczy już tylko zamówić kuriera.

Ile kosztuje wysyłka kurierem?

Koszt nadania paczki kurierem uzależniony jest od jej gabarytów, jednak i tak wysyłka paczki zazwyczaj opłaca, co jest jedną z głównych zalet korzystania z usług firm przewozowych. Każda firma kurierska określa parametry w inny sposób, zazwyczaj jest to jednak suma długości krawędzi opakowania wychodzących z jednego rogu.

Usługa kurierska spod drzwi kosztuje od kilkunastu zł (za przesyłki w rozmiarze listu) do kilkudziesięciu (za duże paczki). Gabaryty wysyłane na palecie są jednak osobną kwestią i często za towar tego typu przewoźnicy liczą nawet kilkaset zł. Jednak to nadal lepsza opcja, niż oczekiwanie w okienku w placówce pocztowej, dlatego dla własnej wygody wyślij paczkę kurierem!

Koszt wysyłki mogą podnieść też dodatkowe usługi. Czasem jest to np. konieczność ostrożnego obchodzenia się z paczką, płatność za pobraniem albo ubezpieczenie wysyłki. T ostatnie jest mimo wszystko dobrą opcją przy przekazywaniu wartościowych rzeczy. Osobno będą cenione przesyłki zagraniczne, zwłaszcza te dalekodystansowe. Najdroższe są zdecydowanie te międzykontynentalne – jeśli nadawcy zależy na czasie, może wybrać drogę lotniczą, jednak to dość kosztowna opcja. Transport statkiem to zaś kilka tygodni oczekiwania na dostarczenie przesyłki. Dodatkowo płatna może być też dostawa paczki do rąk własnych.

Tani kurier – a może lepiej wybrać Paczkomat?

Przesyłki kurierskie mają jednak podstawową wadę – nadawca i odbiorca paczki muszą być w domu, by spotkać się z pracownikiem firmy kurierskiej. Przewoźnicy pracują zazwyczaj w godzinach od 8 do 16, czasami nieco dłużej, jednak oczekiwanie na doręczyciela może uwiązać adresata w domu, gdyż trudno określić, o której konkretnie pojawi się on pod drzwiami.

Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest Paczkomat Inpost. To doskonała metoda na przesyłki krajowe. Dzięki niej można zostawić paczkę w urządzeniu w drodze do pracy. Przewoźnik odbierze ją z paczkomatu i razem z nim ruszy ona w dalszą drogę. Ostatecznie wyląduje ona we wskazanym przez nadawcę automacie Paczkomat Inpost np. w pobliżu domu adresata. Ten zaś na spokojnie będzie mógł ją odebrać w wolnej chwili bez konieczności umawiania się z kurierem.