Paczka kurierska

Stały rozwój branży e-commerce bezpośrednio przekłada się na zwiększenie zapotrzebowania na usługi kurierskie. Obecnie ludzie coraz chętniej wysyłają paczki, dzięki czemu mogą w łatwy i szybki sposób dostarczyć dany towar nawet na drugi koniec świata. Aktualnie na rynku funkcjonuje równolegle kilku przewoźników, którzy codziennie w odpowiedzialny i skrupulatny sposób transportują paczki kurierskie, tani kurier to marzenie każdego – dlatego też sprawdź, który ma ofertę idealną dla Ciebie.

Prym wśród polskich przewoźników wiodą takie firmy jak: DPD, InPost, DHL, UPS, FedEx, GLS czy Geis. Na uwagę zasługuje także kurier Pocztex, działający pod sztandarami Poczty Polskiej. Nie da się ukryć, iż ogromne zapotrzebowanie na usługi z tej branży zaowocowało rozkwitem poszczególnych przedsiębiorstw kurierskich. Ich działanie jest skierowane przede wszystkim na wsparcie usług, świadczonych przez narodową pocztę – znajdź ofertę dla siebie.

Kurier czy punkt odbioru. Z czyich usług najlepiej korzystać?

Nie da się jednoznacznie określić, który z wyżej wymienionych wariantów jest najlepszy. Każdy kupujący oraz sprzedający może bowiem indywidualnie dostosować usługę przesyłki kurierskiej do swoich potrzeb. Właściciele sklepów internetowych zazwyczaj nie ograniczają się wyłącznie do jednej propozycji, oferując klientom różnorodną formę dostawy zamówień na swojej stronie.

Dysonans między tymi rozwiązaniami stanowi oczywiście cena. W przypadku doręczenia paczki do domu usługobiorcy musi on liczyć się z poniesieniem większego kosztu. W zależności od cennika opłata za tę usługę od 15 do 20 zł. Z tego względu coraz większą popularność zyskują punkty odbioru. Ta forma wysyłki oraz nadania, a nawet zwrotu paczki kurierskiej nie tylko jest tańsza – wynosząc zazwyczaj ok. 9 zł – ale i wygodniejsza. Umożliwia ona bowiem odebranie/nadanie towaru o wybranej porze i z wyznaczonego miejsca. Dzięki temu nabywca nie musi obawiać się, iż kurier przyjedzie w niedogodnej dla niego porze. Znajdź najbliższy punkt i dowiedz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Podejmując decyzję na temat sposobu dostawy lub wysyłki, warto zwrócić także uwagę na czas, jaki wyniesie jej doręczenie. W przypadku usług kurierskich oraz dostawy do Paczkomatu zazwyczaj wynosi on 1 dzień roboczy (jeśli chodzi o przesyłki zagraniczne, będzie on zdecydowanie dłuższy). Z tego rozwiązania najlepiej korzystać więc wtedy, gdy zależy nam na szybkim transporcie towaru. Jeżeli w grę wchodzi dostawa do punktu (jak np. powszechnie znana Paczka w RUCHu) cała procedura może wydłużyć się nawet do 4 dni roboczych.

Przesyłka Pocztą Polską

Jednym z tańszych rozwiązań jest także wysyłka paczki kurierskiej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dawniej to właśnie ona była jedynym realizatorem usług kurierskich. Niemniej współcześnie z jej usług chętniej korzystają osoby wysyłające listy, aniżeli przesyłki. Nie da się bowiem ukryć, iż jest to najtańsze z możliwych rozwiązań – w zależności od rodzaju listu, cennik usług zamyka się w granicach kilku złotych. Nieopłacalne więc byłoby nadawanie listów za pomocą kuriera.

W ofercie Poczty Polskiej znajdują się również paczki pocztowe, które doręcza kurier Pocztex. W przeciwieństwie do innych firm z branży kurierskiej dostarczenie takiej przesyłki do odbiorcy trwa zazwyczaj około 2-3 dni roboczych. Usługi pocztowe obejmują także możliwość odebrania zamówienia z jednego z wyznaczonych punktów odbioru. Zazwyczaj mieści się on na stacjach benzynowych (np. Orlen), czy w sieci sklepów (np. Żabka) – znajdź jakiś w najbliższej okolicy,

Wysyłaj szybko i tanio kurierem InPost!

Wśród oferowanych przez nas usług można znaleźć zarówno dostawę kurierem pod same drzwi, jak i doręczenie do jednego z tysięcy Paczkomatów w całej Polsce. Obydwie z tych usług są dedykowane zarówno kupującym, jak i sprzedającym. Wśród aktualnych propozycji znajduje się możliwość wysyłki: z Paczkomatu do Paczkomatu, z domu do Paczkomatu, z Paczkomatu do domu oraz z domu do domu. Jeśli chcesz zostać naszym klientem – zamów kuriera na stronie i nadaj przesyłkę już dziś.

W ostatnim czasie wysyłka paczki kurierskiej do Paczkomatu stała się jedną z najchętniej wybieranych form dostawy. Staramy się dostarczać paczkę w 1 dzień roboczy, dodatkowo oferujemy opcję śledzenia przesyłek. Nasza oferta wiąże się to z niskimi kosztami oraz wygodnym odbiorem. Obsługiwane przez nas paczki docierają do klienta bardzo szybko, bo już na następnego dnia roboczego. Dodatkowo InPost współpracuje z Allegro, będącym jednym z największych portali sprzedażowych w Polsce. Wykupując Allegro Smart! klienci mogą liczyć na darmową dostawę do Paczkomatu, przy zakupach powyżej 40 złotych. Przesyłki kurierskie to nasz konik! Pamiętaj także, że dostarczamy również w Sobotę.

Cennik paczek kurierskich

Ostateczna cena każdej nadawanej przesyłki kurierskiej zależy od jej gabarytów oraz ewentualnie wykupionych usług dodatkowych. Każdy przewoźnik ma jasno określone wymiary paczek standardowych. Pod pojęciem tym kryją się przesyłki, których rozmiar oraz waga mieszczą się w granicach wyznaczonych przez firmę kurierską.

Ułatwia to bowiem wyliczenie ostatecznej kwoty, jaką musi ponieść kupujący, jak również rekompensuje przewoźnikowi środki finansowe, przeznaczone na transport przesyłki. Cennik paczek kurierskich w każdej firmie jest ustalany indywidualnie. Niemniej jednak różnice te wynoszą zazwyczaj po kilka złotych. Dysonans może występować także w przypadku rozmiarów paczek, lecz nie jest on większy niż kilka centymetrów. Szacując cenę, warto mieć także na uwadze usługi dodatkowe, jak chociażby ubezpieczenie lub opcje wysłania przesyłki międzynarodowej. Sam wyceń, ile będzie kosztować Twoja usługa.

InPost – rodzaje paczek kurierskich

Podstawową usługą, oferowaną przez firmę jest wysyłka paczek paczkomatowych. Z oczywistych względów do zaprojektowanych przez nas urządzeń nie mieszczą się jednak towary o dużych gabarytach lub palety. Z tego względu stworzyliśmy podział, który umożliwia naszym klientom wysłanie paczki w jednym z trzech rozmiarów: 8x38x64cm, 19x38x64cm, 41x38x64cm. Maksymalna waga każdej przesyłki nie może przekraczać 25 kilogramów. Zgodnie z informacjami na stronie cena takiej usługi w przypadku dostawy pomiędzy dwoma Paczkomatami wynosi kolejno: 12,99 zł, 13,99 zł oraz 15,99 zł.

Każdy klient może skorzystać również z opcji wysyłki zamówienia z Paczkomatu pod podany adres domu. W takiej sytuacji rozmiary oraz maksymalna waga paczek kurierskich nie ulegają zmianie. Podlega jej natomiast cena, bowiem doręczenie przesyłki bezpośrednio przez kuriera wiąże się ze zwiększonymi kosztami transportu. Usługa ta kosztuje kolejno: 15,49 zł, 16,49 zł oraz 19,99 zł.

Jeżeli chodzi o paczkę w standardowych rozmiarach, w InPoście pojęciem tym określamy wszelkie przesyłki w kształcie prostopadłościanu lub sześcianu, których najdłuższy bok nie przekracza 120 cm, oraz których suma wymiarów nie wynosi więcej niż 220 cm. Cena takiej paczki jest liczona indywidualnie, poprzez przeanalizowanie parametrów oraz wagi.

Nasi klienci mogą skorzystać również z paczki niestandardowej – mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przekracza ona umowne założenia, dotyczące wymiarów przesyłki standardowej (np. palety). Dodatkowo pojęciem tym określa się przedmioty o nietypowym kształcie, czy paczki posiadające wystające elementy. Bardzo często są one mylone z tak zwanymi paczkami dłużycowymi. Niemniej jednak z tymi drugimi mamy do czynienia, gdy najdłuższy bok przekroczy długość 200 cm.

Co więcej, rzeczywista waga towaru nie może być większa niż 30 kg. Cenę takiej paczki oblicza się poprzez przeliczenie każdego rozpoczętego metra powyżej 200 cm. Maksymalny wymiar paczki dłużycowej nie może jednak przekroczyć 350 cm.

Czym jest waga gabarytowa?

Waga gabarytowa, inaczej zwana wagą wymiarową, objętościową, wolumetryczną czy przestrzenną, bardzo często mylona jest z rzeczywistą wagą danej przesyłki – czyli kilogramami, które otrzymujemy po położeniu jej na wadze. Tak naprawdę jest to jednak czynnik, za pomocą którego obliczamy koszt nadawanej paczki, gdy ta nie mieści się w standardowych wymiarach lub waży więcej, niż przewiduje regulamin firmy kurierskiej.

Wagę gabarytową oblicza się poprzez pomnożenie wszystkich wymiarów przesyłki, a następnie podzielenie tej wartości przez współczynnik przeliczeniowy wagi objętościowej. Najczęściej przewoźnicy korzystają z takiego samego przelicznika, wynoszącego 6000.  Całe działanie sprowadza się więc do wzoru: długość (cm) x szerokość (cm) x wysokość (cm) / 6000.

Pragnąc obliczyć ostateczny koszt, jaki nadawca będzie musiał ponieść za transport paczki, należy zestawić ze sobą wagę rzeczywistą z wagą gabarytową. Obowiązująca cena to ta, która w przypadku tego zestawienia będzie wyższa. Sprawdź to na przykładzie:

Mając paczkę o wymiarach 60x60x60cm, waga gabarytowa przesyłki wyniesie 36 (ponieważ 60x60x60/6000 = 36). Jeżeli więc rzeczywista waga kg będzie wynosić mniej niż 36 kg, to właśnie gabarytowa będzie podstawą do obliczenia kosztów transportu. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie przewoźników przed poniesieniem straty finansowej. W przypadku wielkogabarytowych, lekkich paczek przestrzeń w samochodzie zostaje bowiem ograniczona, a sam transport dla firm kurierskich przestaje być opłacalny.

Niezależnie od tego, jaką paczkę wysyła klient, warto dobrze sprawdzić jej parametry. W przypadku podejrzenia, iż paczka przekracza wymagane rozmiary, magazyn dystrybucyjny lub sortownia są upoważnione do zweryfikowania ewentualnych rozbieżności. Jeżeli okaże się, iż nadawca podał złe wymiary przesyłki, może zostać nałożona na niego kara – gdy waga gabarytowa przekroczy wagę rzeczywistą, taka dopłata może wynieść nawet 100 procent pierwotnej ceny wysyłki.

Jak wysyłać paczki kurierskie z InPostem?

Głównym założeniem naszej firmy jest ułatwienie klientom korzystania z usług kurierskich. Z tego względu oferujemy aż trzy możliwości, jeżeli chodzi o nadawanie przesyłek. Pierwszą z nich są Szybkie Nadania, które nie wymagają żadnych formalności. Przed przystąpieniem do procedury, należy dobrze opakować i przygotować swoją paczkę oraz dokumenty. Warto zweryfikować, czy mieści się ona w jednym z trzech obsługiwanych przez nas gabarytów.

W momencie, w którym przesyłka jest gotowa, należy odwiedzić naszą stronę internetową i wejść w zakładkę Szybkie Nadania. To właśnie tam wybiera się formę, w jakiej dostarczony zostanie towar do odbiorcy – do Paczkomatu lub na adres domowy. Co więcej, każdy nadający może skorzystać z dodatkowych usług, w postaci ubezpieczenia paczki. Następnie wypełnij formularz i wpisz niezbędne dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz nazwę Paczkomatu/adres doręczenia.

Ostatnim krokiem jest opłacenie wygenerowanej przez system etykiety, wydrukowanie jej, a następnie naklejenie na paczkę w widocznym miejscu. Później, aby wysłać paczkę, pozostaje tylko w wolnej chwili podrzucić gotową przesyłkę do Paczkomatu wybranego w formularzu. Warto pamiętać, iż nadawca ma na to aż 30 dni.

Druga opcja nadania paczki kurierskiej wymaga już od klienta założenia bezpłatnego konta w naszym serwisie. Odbywa się ona bowiem za pośrednictwem Menagera Paczek. Podobnie jak w pierwszym przypadku, paczkę należy dobrze przygotować do czekającego ją transportu. Następnie zalogować się na stronie https://manager.paczkomaty.pl w celu wygenerowania listu przewozowego. Odbywa się to oczywiście poprzez podanie niezbędnych danych. Po opłaceniu etykiety trzeba ją wydrukować i umieścić na nadawanej przesyłce. W ostatnim wybierz ulubiony Paczkomat i umieścić ją w jednej ze skrytek.

Ostatnie rozwiązanie pozwala na nadawanie paczek kurierskich bezpośrednio w Paczkomacie. Z pewnością jest to wygodne, bowiem do zlecenia realizacji transportu przesyłki nie trzeba niczego drukować. Wszelkie niezbędne dane wypełnia się na ekranie Paczkomatu. W następnym kroku należy opłacić paczkę w punkcie– można to zrobić za pomocą BLIKA, karty płatniczej lub środków dostępnych w Menadżerze Paczek. Po otwarciu skrytki, wystarczy umieścić przesyłkę w środku.

Paczka kurierska za pobraniem

Jedną z najchętniej wybieranych usług dodatkowych, w przypadku nadawania paczek kurierskich, jest przesyłka za pobraniem. Najczęściej korzystają z niej osoby, które obawiają się, że wpłacone przez nie pieniądze przepadną wraz z zamówionym towarem. W ramach bezpieczeństwa przewoźnicy oferują więc możliwość uiszczenia opłaty dopiero po otrzymaniu towaru do rąk własnych. Zamiast więc korzystać z internetowej bankowości, należna kwota zamówienia przekazywana jest dostawcy. Obowiązek przekazania pieniędzy brutto na konto sprzedającego należy wtedy do firmy kurierskiej, obsługującej zlecenie.

Opcja dostawy za pobraniem z pewnością ma wiele zalet. Należy do niej przede wszystkim szybsza wysyłka towaru – sprzedający nie musi bowiem oczekiwać na zaksięgowanie wpłaty od kupującego. Szczególnie atrakcyjne jest to dla osób, które nie korzystają z internetowej bankowości, dokonując przelewu tradycyjnym sposobem. Decydując się na wykupienie dodatkowej usługi w postaci przesyłki za pobraniem, trzeba jednak pamiętać, iż podczas odbioru zamówienia kurier będzie wymagał wyliczonej kwoty pobrania brutto.

Niektóre firmy kurierskie, jak chociażby stacjonujący od lat na polskim rynku kurier DPD, wprowadziły możliwość opłacenia zamówionego towaru za pomocą karty płatniczej. Niemniej jednak w dalszym ciągu nie każdy przewoźnik jest wyposażony w terminal. Warto także zdać sobie sprawę, że usługa ta obowiązuje wyłącznie na terenie Polski.

Co się dzieje w przypadku nieodebrania paczki kurierskiej?

Niekiedy zdarza się, że kurier podejmuje próbę doręczenia przesyłki w niedogodnej dla klienta porze, przez co zwyczajnie nie zastaje go w domu. W takiej sytuacji ponawia on próbę dostawy w kolejny dzień roboczy. Jeżeli i ona zakończy się niepowodzeniem, przewoźnik pozostawia klientowi awizo, upoważniającego do odbioru paczki w siedzibie firmy lub w jednym z punktów przeznaczonych do odbioru. Warto jednak pamiętać, iż po dwóch dniach paczka zostanie odesłana z powrotem do nadawcy. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, ponieważ nie zdążysz odebrać wysyłki, zadzwoń do firmy kurierskiej.

Jak odpowiednio przygotować paczkę kurierską do transportu?

Chcąc przygotować paczkę kurierską do drogi (niezależnie czy chodzi o przesyłki międzynarodowe czy krajowe), warto pamiętać przede wszystkim o tym, iż ma ona do przebycia długą trasę. Najistotniejszą kwestią jest więc odpowiednie zabezpieczenie znajdującego się w niej towaru. Szczególną wagę trzeba przyłożyć do zewnętrznego opakowania. W przypadku wysyłki małych rzeczy można skorzystać z foliopaku, który sam w sobie zawiera fabryczne wypełnienie zabezpieczające. Każda strona musi być dobrze zabezpieczona.

Jeżeli jednak przedmioty są większych rozmiarów, warto użyć dopasowanego pudełka. Najlepiej wykorzystywać do tego celu kartony. Są one bowiem trwałe i niepodatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać w trakcie przewożenia paczki z miejsca na miejsce. W ofercie InPostu znajdują się kartonowe pudełka, które można dobrać do parametrów przesyłki. Istotne jest, aby w paczce mieściło się jak najmniej powietrza – każdą wolną przestrzeń trzeba bowiem wypełnić. Co więcej, posiadają one automatyczne dna, dzięki czemu proces pakowania ulega optymalizacji. Warto pamiętać również o odpowiednim oklejeniu paczki za pomocą taśmy.

Jeżeli chodzi o wnętrze przesyłki, nie można zapominać o unieruchomieniu znajdujących się w niej przedmiotów. Każdy produkt, szczególnie gdy jest on delikatny, trzeba dobrze zabezpieczyć folią lub papierem. Do tego celu można użyć także jednego z kilku dostępnych na rynku wypełniaczy – na przykład folii bąbelkowej, worków powietrznych, wypełniaczy polistyrenowych czy zmiętego papieru. Dzięki temu zapakowane elementy nie będą przemieszczać się w trakcie transportu, minimalizując ryzyko uszkodzenia.

Gdy paczka jest już przygotowana do drogi, należy oznaczyć ją za pomocą etykiety adresowej. To bardzo istotny krok, bowiem stanowi ona swego rodzaju identyfikator każdej przesyłki kurierskiej. Należy sprawdzić, czy jest ona wyraźnie wydrukowana. Etykietę nakleja się na wieko kartonowego pudełka, w miejscu widocznym dla kuriera. Teraz pozostaje nam już tylko śledzenie przesyłek.

Ekologiczna paczka kurierska – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach dużą rolę w naszym życiu odgrywa ekologia. Żyjemy w czasach, w których dalsza sytuacja planety leży bezpośrednio w naszych rękach. Z tego względu warto korzystać z przyjaznych dla środowiska rozwiązań – także podczas pakowania paczek kurierskich. Można to bowiem zrobić w ekologiczny i nieszkodliwy sposób – dowiedz się jak!

Przede wszystkim istotny jest sam materiał, którego używamy do zapakowania naszej przesyłki. Nie trzeba wykorzystywać do tego foliowych opakowań, których rozkład trwa nawet kilkaset lat. W zupełności wystarczy, gdy nadawane przedmioty umieścimy w jednym z kartonowych opakowań. Co więcej, może pochodzić ono z recyklingu, bowiem materiał ten jest bardzo odporny, w związku z czym nadaje się do ponownego wykorzystania.

Podczas wyboru opakowania warto kierować się również jego rozmiarem. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla planety, ale i nadawcy – pakując produkty w dopasowane pudełko, nie wysyłasz powietrza, przez co mniej płacisz za wysyłkę. Ponadto oszczędzasz przestrzeń w samochodzie dostawczym, dzięki czemu mieści się w nim więcej paczek, które szybciej docierają do ostatecznych odbiorców. Na uwagę zasługuje także fakt, że w takiej sytuacji więcej paczek może być przetransportowanych za jednym razem, co ogranicza emisję spalin do atmosfery – zobacz, jakie to proste.

Ekologicznych rozwiązań można poszukiwać także podczas zabezpieczania kartonowego pudełka. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, nie trzeba używać do tego folii. Wystarczy zamienić ją na jeden z ekologicznych wypełniaczy, w postaci skropaku, wełny drzewnej, zmiętego papieru czy papieru bąbelkowego. Spełniają one swoją funkcję tak samo, jak gdyby użyć do tego ich foliowych odpowiedników. Niemniej jednak dla środowiska jest to o wiele zdrowsza alternatywa. Tak przygotowane pudełko można przy pomocy papierowej taśmy.

Ekologiczna dostawa do Paczkomatu

Od początku działalności InPost wspiera naszą planetę! Obecnie do dostarczania przesyłek wykorzystujemy eko flotę, składającą się z w 30 procentach z elektronicznych samochodów dostawczych. Ponadto bezustannie zachęcamy swoich klientów, aby korzystali z Paczkomatów. To właśnie dzięki pojedynczej dostawie wielu przesyłek kurierskich do jednego punktu, jesteśmy w stanie ograniczać emisję szkodliwego CO₂.

Dodatkowo z pomocą zaprojektowanych przez nas urządzeń pragniemy rozwiązać powszechny problem ostatniej mili, rezygnując z doręczania paczek bezpośrednio do każdego z naszych usługobiorców. To właśnie ten etap uznawany jest za najdroższy, jeżeli chodzi o doręczanie klientom przesyłek kurierskich. Owocem naszych działań jest przyczynianie się do zmniejszania korków ulicznych i hałasu, jaki wiąże się ze świadczeniem usług transportowych.

Zmiany w naszej firmie zachodzą także na płaszczyźnie produkcyjnej. Pragniemy jak najbardziej ją zoptymalizować, poprzez rezygnację z energochłonnych procesów. Aby tego dokonać, staramy się modernizować zarówno konstrukcje wykorzystywanych maszyn, jak i procesy technologiczne. Cała podejmowana przez nas inicjatywa ma na celu wyłącznie niesienie pomocy naszej planecie.