W dzisiejszych czasach coraz rzadziej występujemy w roli nadawcy przesyłki. Zazwyczaj dzieje się tak tylko w przypadku oficjalnych pism. A co, jeśli akurat zderzymy się z potrzebą nadania paczki? Okazuje się, że zamówienie kuriera jest dzisiaj prostsze, niż się wydaje. Poniższy tekst wyjaśni, jak wygląda taka usługa.
Firmy kurierskie świadczą dzisiaj szeroki zakres usług i niestraszny im żaden rodzaj przesyłki. Sprzedając okazyjnie czy też stale w internecie, warto korzystać z ich oferty. To także dobry sposób na wysłanie bliskim potrzebnych rzeczy albo prezentów na święta. Warto jednak zawczasu dowiedzieć się, jak zamówić kuriera po odbiór paczki.
Zamawianie kuriera – dlaczego warto?
Zamówienie kuriera to przede wszystkim oszczędność czasu. Korzystając z takiej usługi, nie trzeba tracić czasu na wycieczkę do placówki pocztowej i czekanie w kolejce. Usługi kurierskie świadczone są od drzwi do drzwi – pracownik przyjedzie po paczkę pod wskazany adres, a następnie dostarczy ją do sortowni. Tam pakunek zostanie odprawiony w dalszą drogę, w końcu docierając do dostarczyciela. Ten zaś umówi się z odbiorcą i wręczy mu przesyłkę pod wskazany adres.
Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo pakunku. W przypadku cennych przedmiotów paczka może zostać ubezpieczona. Można też nadać paczkę za pobraniem, do rąk własnych itd. Jeśli wewnątrz jest coś delikatnego, wtedy wysyłkę można wzbogacić o uwagi, takie jak np. „Ostrożnie”, „Szkło” itd.
Ile kosztuje zamówienie kuriera?
Nadanie paczki w ten sposób wcale nie jest drogie. Za najmniejsze pakunki należy zapłacić raptem kilkanaście złotych. Cena usługi uzależniona jest nie od odległości, ale od gabarytów przesyłki. Zależnie od firmy świadczącej usługę w grę może wchodzić waga paczki lub jej wymiary. Za największe pakunki krajowe (nie wliczając w to tych gabarytowych, koniecznych do umieszczenia na palecie) należy zapłacić kilkadziesiąt złotych. Niska cena to zdecydowana zaleta takiego rozwiązania.
Kurier do domu – jak przygotować swoją przesyłkę?
Zanim zamówisz kuriera, warto upewnić się, że paczka, którą odbierze, jest dobrze przygotowana do transportu. Za pudełko może posłużyć karton po butach lub inny, który uznasz za wystarczająco wytrzymały. Umieszczony wewnątrz przedmiot warto obłożyć skrawkami papieru, tektury, styropianu albo folią bąbelkową. To uchroni zawartość przed przemieszczaniem się w czasie transportu i innymi uszkodzeniami. Pudełko od zewnątrz dobrze jest owinąć folią i zakleić taśmą. Na paczce dobrze jest napisać dane odbiorcy oraz dane nadawcy. Co prawda znajdą się one też na etykiecie (o niej za chwilę), ale przezorności nigdy za wiele.
Jak szybko zamówić kuriera do domu?
Jeśli przesyłka gotowa, to teraz zamów kuriera! Na stronie usługodawcy wystarczy wypełnić dane adresowe oraz uiścić opłatę przelewem, kartą, blikiem itd. To bardzo wygodne. Po tym wygenerowana zostanie etykieta, którą należy wydrukować i nakleić na przesyłkę. Naklejka ta zawiera wszystkie dane pakunku, ale też kod kreskowy. Musi on być widoczny, by paczka swobodnie przeszła całą swoją drogę w zautomatyzowanej sortowni. Tak wygląda to np. w przypadku firmy InPost.
Jeśli wszystko gotowe, dane nadawcy i odbiorcy są właściwe, pozostaje tylko zamówienie kuriera i nadanie przesyłki. Warto przy tym podać swoje właściwe dane kontaktowe, zwłaszcza numer telefonu i zawczasu określić godzinę dostępności. Kurier skontaktuje się z Tobą telefonicznie w dniu odbioru przesyłki.
Niekiedy jednak nie trzeba drukować żadnych etykiet. Po złożeniu zamówienia kurier sam przybędzie pod drzwi z już gotową naklejką. U niego również można uiścić opłatę za nadanie. Wszystko zależy od firmy.
Jeśli masz napięty grafik i nie masz jak zamówić kuriera do domu, to nic nie szkodzi! Nadanie paczki może nastąpić z każdego miejsca. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zamówić usługę do firmy albo zostawić przesyłkę na portierni w siedzibie przedsiębiorstwa. Obecnie można też wysłać paczkę z punktów usługowych lub ze sklepów, które podjęły współpracę z firmą kurierską. Na miejscu obsługa pomoże w wypełnieniu formalności i pobierze opłatę.
Kurier InPost – jak zamówić?
Szybkie nadanie paczki możliwe jest dzięki firmie InPost. Cała procedura odbywa się w niej za pośrednictwem internetu, wygodną opcją jest też dedykowana aplikacja. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej oraz uiścić opłatę przez internet. W efekcie wygenerowana zostanie etykieta, którą wystarczy wydrukować i umieścić na opakowaniu. W usłudze InPost Szybkie nadania, paczkę nadaje się w automacie Paczkomat, co jest niezwykle wygodną opcją.
Jak widać, przesyłki kurierskie to prosty sposób na wysyłanie paczek. Łączą w sobie oszczędność czasu, wygodę i bezpieczeństwo. To zdecydowana przewaga nad przesyłkami pocztowymi, które technologicznie i pod względem jakości świadczonych usług pozostają w tyle.