Przesyłka kurierem – jaki jest czas dostawy?

Gdy nadaje się paczki za pośrednictwem firm kurierskich, to zawsze chce się wiedzieć, kiedy dotrą one do celu. Termin dostawy kurierem może różnić się ze względu na konkretnego przewoźnika czy godzinę nadania. Ile wynosi czas dostarczenia i jak sprawdzić, kiedy odbiór paczki będzie możliwy?

Jak wysłać paczkę kurierem, aby była najszybciej?

Nadanie przesyłki kurierskiej może odbywać się na różne sposoby. Jednym z nich jest skorzystanie z serwisu oferującego usługi różnych dostawców. Po wpisaniu parametrów paczki można wybrać ofertę dowolnej firmy kurierskiej i sposób jej nadania. Kurier może przyjechać po paczkę do domu nadawcy, ale zamawiający może ją również dostarczyć do punktu nadania. Dostawa zwykle jest szybsza w drugim przypadku, ponieważ paczkę da się zanieść jeszcze tego samego dnia, a kurier zjawia się u nadawcy zwykle na drugi dzień.

Poza tym możliwe jest, aby zlecić doręczenie przesyłki poprzez nadanie jej w automacie Paczkomat®. Jeśli umieści się ją w skrytce rano, to najprawdopodobniej kurier odbierze ją tego samego dnia. Oznacza to, że przesyłka trafi do odbiorcy następnego dnia roboczego. Nadanie paczki da się zlecić jeszcze bezpośrednio na stronach przewoźników.

Jeśli ktoś prowadzi swój sklep internetowy lub inną firmę, która często współpracuje z branżą kurierską, to najlepiej zawrzeć umowę z dostawcą. W ramach dokumentu kurier będzie zjawiał się po paczki regularnie lub nawet codziennie w zależności od potrzeb. Przedsiębiorcy korzystający z opcji fulfillmentu nie muszą martwić się o dostawy przesyłki, ponieważ firma kurierska otrzymuje je natychmiast po zapakowaniu towaru w magazynie.

Czas dostawy u kurierów – z czego się składa?

Czas dostawy kurierem wynika z kilku etapów składających się na cały proces wysyłkowy. Jeśli chodzi o zakupy w sklepie internetowym, to wszystko zaczyna się wtedy, gdy klient składa swoje zamówienie. Nawet metoda opłacenia zakupów ma wpływ na to, kiedy paczka kurierska do niego wyruszy. Tradycyjny przelew może nieco opóźnić nadanie, ponieważ jego zaksięgowanie trwa dłużej w porównaniu do skorzystania z bramki płatniczej czy BLIKA. Po odnotowaniu opłaty za zamówienie następuje zapakowanie go i przygotowanie do wysyłki. Opcje dostawy, jakie ma do wyboru klient, także mają wpływ na szybkość doręczenia.

Czasami już na etapie zamawiania przy każdym dostawcy znajduje się informacja o orientacyjnych terminach doręczenia przesyłki. Najlepiej korzystać z usług takich firm, które oferują dostawę w następny dzień roboczy. Sklepy, które współpracują z kurierami, np. w ramach fulfillmentu, mogą od razu zlecić transport przesyłki. Firmy, które muszą dopiero zamówić kuriera, niekiedy wydłużają przez to dostawę o jeden dzień. Na czas doręczenia składa się zatem jeszcze odbiór zamówienia przez dostawcę, cały transport wraz z wizytami paczki w sortowniach, a następnie przekazanie jej do doręczenia odbiorcy.

Przewidywany termin dostawy, czyli jaki?

Przewidywany czas dostawy paczki to okres całego procesu dostawy, jaki deklarują firmy kurierskie swoim klientom. Obejmuje on czas od momentu odbioru przesyłki przez odbiorcę, aż do chwili, w której trafi ona do rąk konsumenta. Przewidywany termin dostawy sprawdza się prawie zawsze i można śmiało powiedzieć, że ponad 90% paczek dociera do odbiorców w deklarowanym przez dostawcę dniu. W niektórych okresach w roku występują opóźnienia. Ma to miejsce np. przed Bożym Narodzeniem, kiedy paczek jest zdecydowanie więcej niż zazwyczaj.

Ile kurier ma czasu na dostarczenie przesyłki?

Kurier musi doręczyć paczkę jak najszybciej. Zazwyczaj maksymalny czas w przypadku przesyłek krajowych to trzy dni robocze. Rzadko kiedy jednak doręczenie trwa tak długo. Najczęściej klient może cieszyć się swoim nowym zakupem już kolejnego dnia roboczego od chwili odbioru paczki przez dostawcę.

Skąd wiadomo, kiedy otrzyma się przesyłkę kurierską?

Jak dowiedzieć się, kiedy przewoźnik może dostarczyć przesyłkę? Do tego służy numer paczki, który zawsze przychodzi do klienta za pośrednictwem wiadomości email czy SMS-a. Da się go wpisać w wyszukiwarce na stronie internetowej firmy kurierskiej. Na tej samej witrynie online możliwe jest również zamówienie kuriera. Czasami konsument otrzymuje bezpośredni link do śledzenia paczki i dzięki kolejnym statusom wie, gdzie aktualnie jest jego zamówienie. W przypadku firmy InPost statusy paczek można wygodnie śledzić w dedykowanej aplikacji InPost Mobile.

Gwarantowany termin dostawy ze sklepu internetowego

Gwarantowany termin dostawy to nie to samo co przewidywany termin dostawy. W tym przypadku czas doręczenia nie może być opóźniony. W ramach niego podaje się maksymalny okres doręczenia i klient może mieć pewność, że paczka dotrze do niego w wyznaczonym dniu. Gwarancja dostawy jest bardzo ważna, kiedy zamawia się coś np. przed ważną okazją. Sklepy internetowe deklarują często, że paczki dotrą do klientów przed walentynkami, Bożym Narodzeniem czy Dniem Matki. To bardzo pomocne dla osób, które robią zakupy prezentowe na ostatnią chwilę.

Zalety korzystania z usług kurierskich

Czas dostarczenia przesyłki dzięki nowoczesnym formom dostaw jest bardzo krótki. Przewoźnik może zarówno odebrać paczkę od nadawcy, jak i doręczyć przesyłkę już następnego dnia roboczego do odbiorcy. Dlaczego warto wybrać w tym przypadku InPost Paczkomat®? Czas dostawy z wykorzystaniem automatu jest krótki, a każdy może nadać paczkę o każdej porze dnia i nocy.