Najpopularniejsze rodzaje przesyłek

W obecnych czasach, kiedy zakupy online wciąż rosną na popularności, razem z nimi kwitną także usługi kurierskie różnego rodzaju. Codziennie w podróż po kraju rusza niezliczona liczba paczek. Stąd też coraz większy wybór proponowanych przez firmy kurierskie przesyłek. Które z nich wybrać?

Rodzaje przesyłek kurierskich

W tym przypadku podział zależy od rodzaju przesyłki oraz jej dostawy. Zacząć należy od rozróżnienia paczek standardowych oraz niestandardowych. Paczka standardowe to najbardziej podstawowy rodzaj przesyłek kurierskich. Ma klasyczny kształt sześcianu bądź prostopadłościanu. Paczka ma wiążące wymiary, które należy kontrolować – długość najdłuższego boku nie powinna przekraczać 120 centymetrów, a suma wymiarów przesyłki nie powinna być większa niż 220 centymetrów. Dla przesyłek niestandardowych jest zaś o wiele większa tolerancja. Taka forma przesyłki może przekraczać 220 centymetrów, jej najdłuższy bok może mieć także więcej niż 120 centymetrów. Co więcej, paczka niestandardowa może przyjmować różne nieregularne kształty (podłużne, owalne, cylindryczne) i posiadać odstające elementy różnego rodzaju.

Rozróżnienie paczek na standardowe i niestandardowe to niejedyny możliwy podział. Należy tu także wymienić inne charakterystyczne rodzaje przesyłek kurierskich. Jedną z nich jest paczka gabarytowa. To realizacja przesyłek o małej wadze, ale dużych wymiarach wykraczających poza paczkę standardową. Wagę paczki gabarytowej wylicza się na podstawie specjalnego wzoru. Powyżej pewnej wagi, zazwyczaj jest to 50 kilogramów, należy dopłacić za każdy kilogram wykraczający poza normę. Innego rodzaju jest paczka dłużycowa, która charakteryzuje się długością najdłuższego boku przekraczająca 200 centymetrów. Opłaty za takie przesyłki obliczane są na podstawie długości jej boków. Przesyłki zyskujące coraz większą popularność to także paczki paczkomatowe. Jakie wysyłki możesz zrealizować w Paczkomacie? To zależy od rodzaju przesyłki. Z pomocą Paczkomatów można nadawać oraz odbierać paczki prostopadłościenne o trzech różnych gabarytach. Ich waga nie może jednak przekraczać 25 kilogramów.

Warianty nadań i odbioru przesyłek

Przesyłka kurierska z nadaniem w domu jest niewątpliwie wygodną opcją. Jedyne, co trzeba zrobić, to zapakować paczkę i czekać na przyjście kuriera, który zawiezie ją do odbiorcy. Jeśli zależy Ci na tym, by paczka trafiła prosto w ręce adresata, wybierz wysyłkę kurierską z opcją dostawy do domu. Wiąże się to jednak z pewnym wyrzeczeniem – należy być pod wskazanym adresem w godzinach przyjścia kuriera. Jeśli doręczenie dwukrotnie się nie powiedzie, paczka trafia albo do oddziału magazynowania, albo z powrotem do nadawcy. Jednak zamówienia produktów do domu, to jedna z wielu opcji realizacji przesyłek. Jeśli taka dostawa nie jest Twoim priorytetem, możesz skorzystać z różnych opcji dostarczenia. Dostępne są także inne, równie wygodne i szybkie opcje wysyłek do wyboru. Najbardziej popularną i optymalną formą są wysyłki kurierskie, której odbiór możliwy jest w pobliskim punkcie, na przykład w jednym z dostępnych sklepów pełniących funkcję placówki pocztowej. Zawsze możesz zamówić paczkę z dostawą do jednego z tysięcy Paczkomatów. W Paczkomatach możesz również nie tylko odbierać, ale i nadawać paczki. Zrobisz to wygodnie z użyciem aplikacji mobilnej InPost Mobile. Inną możliwością nadania paczki jest wizyta w jednym z wielu oddziałów wybranej firmy kurierskiej. Istnieje także przesyłka, za którą nie musisz zapłacić osobiście. Darmowa dostawa to coraz częściej spotykany rodzaj wysyłek realizowanych przez duże sklepy internetowe umożliwiające zakupy online. Możliwy jest wówczas darmowy odbiór przesyłki w wybranej placówce sklepu.

Jaki rodzaj przesyłki wybrać?

Liczne rodzaje przesyłek kurierskich posiadają różne formy dostawy. To między innymi dlatego tak trudno wybrać jedną spośród szerokiego wyboru ofert. Wybór przesyłek powinien zależeć od wielu indywidualnych czynników. Jak z wieloma rzeczami bywa – to zależy. Jeśli przedmiotem zamówienia jest obiekt o niestandardowych rozmiarach, nie masz zbyt wielu opcji do wyboru. Najlepszą możliwą decyzją będzie wybór przesyłki niestandardowej dostosowanej do przewozu przedmiotów o niestandardowych kształtach. Standardowy czas, w którym realizowane są przesyłki przez kuriera, wynosi od dwóch do trzech dni roboczych. Na wybór dostarczenia przesyłki wpływ mają również odległości między nadawcą a adresatem. Firmy kurierskie, oprócz szerokiego wyboru przesyłek krajowych, proponują swoim klientom realizację przesyłek zagranicznych, czyli międzynarodowych. Dostawy odbywają się praktycznie na całym świecie. Na cenę takiej usługi ma wpływ przede wszystkim odległość oraz kraj, do którego finalnie ma trafić paczka. Jaką przesyłkę wybrać, jeśli często nie ma Cię w domu i masz obawy, że możesz minąć się z kurierem? A co jeśli istnieje konieczność, by Twoją paczkę odebrał za Ciebie ktoś inny? W takim przypadku najlepiej skorzystać z usługi Paczkomatów InPost. Aby odebrać pakunek ze skrytki, wystarczy numer telefonu oraz kod odbioru, który pojawi się w wiadomości e-mail oraz w aplikacji mobilnej InPost Mobile. Aplikacja pozwoli także na zdalny odbiór zamówienia. Co więcej, każdy, kto posiada unikalny numer paczki, może śledzić jej trasę w aplikacji. Zdecydowanie ułatwi to zaplanowanie odbioru.

InPost – rodzaje paczek

Jedna z największych firm realizująca przesyłki kurierskie oferuje wszystkie podstawowe rodzaje wysyłek. InPost realizuje przesyłki standardowe oraz niestandardowe, paczki gabarytowe oraz dłużycowe. Jednak flagowa przesyłka InPost to paczka, której nadanie bądź odbiór odbywa się w Paczkomatach. Paczki paczkomatowe to dziś jedna z najbardziej popularnych przesyłek. Wpływa na to wciąż rosnąca liczba Paczkomatów. Sieć Paczkomatów rozrasta się po całej Polsce, stając się jej nieodłącznym elementem krajobrazu. Korzystając z Paczkomatów, możesz nadać przesyłki o trzech różnych gabarytach: mniejsza o maksymalnych wymiarach 8 × 38 × 64 cm, średnia o wymiarach 19 × 38 × 64 cm oraz większa, której maksymalne wymiary wyniosą 41 × 38 × 64 cm. Maksymalna waga przesyłek paczkomatowych to 25 kilogramów. Czas dostawy takiej paczki to zazwyczaj 2 dni robocze – ogromna większość realizowanych w ten sposób przesyłek trafia do paczkomatowych skrytek już następnego dnia. Jej wyjątkową zaletą jest również fakt, że z Paczkomatów można korzystać o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu. Korzystając z usług InPost, możesz nadawać paczki trzema różnymi sposobami. Pierwszy z nich to wspomniany już Paczkomat. Nadasz paczkę wygodnie z pomocą aplikacji mobilnej. Możesz również skorzystać z nadania w PaczkoPunkcie lub zamówić kuriera do domu.

Firmy kurierskie prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych i ciekawszych dla klientów metod dostaw. Paczki standardowe i niestandardowe to jedynie wierzchołek góry lodowej. Przesyłki możesz wybierać ze względu na różnego rodzaju dostawy, odbiór, gabaryt oraz jej wielkość. Możesz także ingerować w okres oczekiwania, skracając go poprzez wybór specjalnej metody wysyłki. Warto zapoznać się z ofertami firm kurierskich oraz wybrać najwygodniejszą formę dostawy do domu lub do jednego z wielu wygodnych punktów odbioru.