Przesyłki kurierskie – co trzeba wiedzieć przed zamówieniem usługi?

Korzystanie z usług firm kurierskich jeszcze nigdy nie było takie proste. Dzięki kurierom InPost możliwa jest szybka i prosta wysyłka paczki, która błyskawicznie znajdzie się w rękach odbiorcy. Przesyłka kurierska InPost – jak to działa?

Kurier do domu – jak przygotować swoją przesyłkę?

Przed wysyłką paczki za pośrednictwem maszyny Paczkomat® lub powierzeniem jej kurierowi należy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować przesyłkę. Paczka powinna być zabezpieczona tak, aby nie uległa uszkodzeniom podczas transportu od nadawcy. Z tego względu do jej spakowania powinno się wykorzystać karton o wymiarach zbliżonych do zawartości. Jak najmniejsza ilość pustej przestrzeni w pakunku pozwoli ograniczyć przemieszczanie się wysyłanych produktów, a co za tym idzie – zminimalizować ryzyko ich zniszczenia.

InPost zachęca do ponownego użycia starych opakowań, dzięki czemu wykonanie usług kurierskich przebiega zgodnie z ideą zero waste. Wówczas należy pamiętać, aby usunąć z kartonu stare naklejki. Nowa etykieta musi być przyklejona w widocznym miejscu tak, aby kurier mógł ją bez problemu odczytać. Zawartość kartonu odpowiedniej wielkości należy zabezpieczyć przy pomocy wypełniaczy. Można wykorzystać w tym celu styropian, folię bąbelkową lub stare gazety. Tak przygotowaną przesyłkę można umieścić w automacie Paczkomat lub złożyć bezpośrednio w ręce kuriera.

Jak zamówić kuriera do domu?

Dostawa przesyłek z domu do domu lub z domu do automatu Paczkomat jest bardzo prostym i szybkim procesem. Aby zamówić kuriera, wystarczy odpowiednio przygotować przesyłkę, a następnie wybrać usługę kurierską za pośrednictwem strony Managera Paczek. W tym celu należy się zalogować, a następnie wygenerować list przewozowy.

Manager poprosi klienta o podanie takich danych jak m.in. numer telefonu odbiorcy, rozmiar przesyłki, sposób jej nadania oraz miejsce odbioru (adres lub wybrana maszyna Paczkomat). Za pośrednictwem strony internetowej można pokryć koszty przewozu pakunku. W przypadku jednorazowego nadania co najmniej 5 przesyłek dostawca odbiera je bez dodatkowych kosztów. Następnie klientowi pozostaje już tylko czekać na przyjazd kuriera InPost.

Kurier Inpost – ile idzie przesyłka kurierska?

Klienci firmy kurierskiej InPost mogą cieszyć się szybkim procesem doręczania przesyłek. Termin doręczeń, jaki deklaruje firma to 1-2 dni robocze, jednak aż 98% zamówień dociera do odbiorców już w ciągu 1 dnia od momentu nadania. Gdy kurier dostarczy przesyłkę do maszyny Paczkomat, odbiorca zostanie o tym poinformowany. Wówczas nie jest konieczne odebranie pakunku w krótkim odstępie czasu, np. w ciągu godziny. Odbiór paczki będzie bowiem możliwy przez 48 godzin.

Nadanie przesyłki do maszyny Paczkomat przy pomocy aplikacji

Nadanie przesyłki za pośrednictwem automatu Paczkomat to ekologiczne rozwiązanie i sposób na przygotowanie paczki do wysyłki w zaledwie kilka minut. Jedną z bardzo wygodnych metod nadania jest skorzystanie z aplikacji mobilnej InPost. Ten sposób umożliwia wysyłkę bez konieczności drukowania listu przewozowego. Wystarczy się zalogować, a następnie wybrać opcję „Nadaj”. Przy pomocy aplikacji wysyłasz przesyłkę pod wskazany adres lub do wybranego automatu Paczkomat.

Następnie należy zaznaczyć odpowiedni rozmiar kartonu, wpisać niezbędne dane osoby odbierającej przesyłkę i wybrać maszynę Paczkomat w przypadku tego typu dostawy. Później można już przejść do określenia metody płatności i pokryć koszty transportu, którym zajmie się wykwalifikowany kurier. Na tym etapie należy również wprowadzić dane nadawcy. Tyle wystarczy, aby otrzymać niezbędny do nadania kod. Nie będą więc potrzebne żadne dodatkowe dokumenty ani wydrukowany list przewozowy – wystarczy napisać ręcznie kod na paczce. Klientowi pozostaje tylko zanieść przesyłkę do dowolnej maszyny Paczkomat, gdzie podążając za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie, umieści pakunek we właściwej skrytce.

Jak zamówić przesyłkę kurierską do maszyny Paczkomat przez stronę internetową?

Aby wysłać paczkę za pomocą automatu Paczkomat, można także skorzystać z platformy SzybkieNadania.pl. Również w tym przypadku klient najpierw wybiera sposób dostarczenia przesyłki do innej maszyny Paczkomat lub pod wskazane miejsce, a następnie uzupełnia wszelkie niezbędne kurierowi dane. Później możliwe jest wydrukowanie listu przewozowego, który należy nakleić na przesyłce w widocznym miejscu. W momencie, gdy użytkownik maszyny Paczkomat zeskanuje znajdujący się na etykiecie kod kreskowy, otworzy się odpowiednia skrytka, z której kurier odbierze pakunek.

Jakie paczki zmieszczą się do maszyny Paczkomat?

W maszynie Paczkomat nie zmieszczą się wszystkie pakunki, dlatego firma kurierska InPost ustaliła określone gabaryty przesyłek. Najlepiej, jeśli paczka jest spakowana w kartonowe pudło w kształcie prostopadłościanu, co znacznie ułatwia kurierowi jej późniejszy transport. W przypadku maszyn Paczkomat obowiązują 3 maksymalne wymiary pakunków:

  • gabaryt A o wymiarach do 8 × 38 × 64 cm i maksymalnej wadze 25 kg;
  • gabaryt B o wymiarach do 19 × 38 × 64 cm i wadze do 25 kg;
  • gabaryt C o wymiarach do 41 × 38 × 64 cm i maksymalnej wadze 25 kg.

Firmy kurierskie – jak wybrać odpowiednią?

Odpowiednia firma świadcząca usługi kurierskie zadba o bezproblemowy, sprawny i bezpieczny transport pakunków. Wybierając jedną z nich, warto zwrócić uwagę na godziny dostaw przesyłek, dostępne metody płatności oraz opinie klientów, np. w sieci. W przypadku chęci nawiązania stałej współpracy z daną firmą warto skorzystać z usług brokera kurierskiego, który pomoże wybrać przewoźnika i wynegocjować najkorzystniejsze dla klienta warunki świadczenia usług.