Na co zwrócić uwagę wybierając sklep internetowy?

Bardzo częstym powodem oszustw w e-commerce jest za mała ostrożność klientów. Kiedy widzisz interesujący produkt w bardzo niskiej, okazyjnej cenie, od razu masz ochotę go kupić. Czasami nawet bez sprawdzania, czy sklep internetowy, który go oferuje, jest wiarygodny. Może się okazać, że jesteś prawdziwym łowcą okazji, jednak znacznie częściej niestety padasz ofiarą fałszywego sklepu internetowego. Ich „żywotność”, to zazwyczaj tydzień lub dwa, jednak w tym czasie udaje im się naciągnąć nawet kilkaset osób, wyłudzając od nich tysiące złotych. Najczęściej wynika to po prostu z niewiedzy konsumenta, który nie wie, jak powinien wyglądać sklep internetowy godny zaufania. Chętnie Ci to wytłumaczymy, abyś wiedział, w jaki sposób mądrze wybrać sklep w sieci, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

Jak działają fałszywe sklepy internetowe?

Najczęściej zaczyna się od bardzo kuszącej oferty, o której informacje otrzymujesz mailem lub SMS-em. Nadawca wysyła Ci linka do produktu, komunikując, że zostały ostatnie sztuki, okazja jest dosłownie jedna na milion i zdecydowanie musisz się z nią zapoznać. Czasami informacje na temat fałszywych sklepów internetowych pojawiają się jako reklamy na innych serwisach. Zachęcony okazyjną ceną, najczęściej za sprzęt elektroniczny, wchodzisz na stronę i w najgorszym wypadku – dokonujesz zakupu. Co może się stać, kiedy przelejesz pieniądze na konto fałszywego sklepu internetowego? W najlepszym przypadku stracisz pieniądze i nie otrzymasz zamówionego towaru, jednak znacznie gorszy, możliwy scenariusz to to, że Twoje konto bankowe zostanie całkowicie wyczyszczone. Przestępcy, który tworzą fałszywe sklepy internetowe, mogą nie tylko Cię okraść i nie wysłać zamówionego towaru, ale również próbować wyłudzić od Ciebie dane logowania do banku oraz uwierzytelnienia transakcji. Kiedy im się to uda, zapiszą się w Twoim banku jako zdefiniowany odbiorca przelewów i z łatwością pozbawią Cię wszystkich oszczędności. Brzmi to jak najczarniejszy możliwy scenariusz, jednak jeżeli będziesz nieostrożny w trakcie zakupów wirtualnych, taka sytuacja może spotkać również Ciebie.

Czy muszę omijać każdy sklep, który udostępnia mi okazyjne promocje?

Bardzo okazyjne ceny oraz promocje są oczywiście wykorzystywane również przez prawdziwe sklepy i wcale nie oznaczają, że takich sprzedawców masz omijać szerokim łukiem. Dobra oferta powinna być dla Ciebie sygnałem, który informuje, że sklepowi trzeba się mocniej przyjrzeć, zanim złoży się w nim zamówienie. W dalszej części artykułu przedstawimy Ci kilka sprawdzonych wskazówek, których trzeba się trzymać, weryfikując wiarygodność sklepu.

Zasady bezpiecznych zakupów w Internecie

Biorąc pod uwagę zagrożenia czyhające w sieci, który sklep internetowy wybrać? Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup towarów w Internecie? Poniżej prezentujemy kilka dobrych rad, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas zakupów online.

  1. Zweryfikuj dane. Zawsze w pierwszej kolejności miej na uwadze, czy sprzedawcy podają w widocznym miejscu dane na temat firmy. Powinna się w nich zawierać nazwa, adres firmowy i numer NIP. Zwykle znajduje się to w zakładce „Kontakt” lub „O nas”. Dane polskich firm możesz zweryfikować przez wyszukiwarkę KRS lub CEIDG. Przez numer NIP znajdziesz w nich każdą aktywnie działającą firmę w Polsce.
  2. Sprawdź opinie w sieci. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie, co o danym sklepie internetowym piszą klienci. Nie ma nic złego w niedawno założonych sklepach, które mają niewiele opinii, w końcu każdy kiedyś zaczynał. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy znajdują się one na sprawdzonych portalach, takich jak np. Ceneo, Opineo czy Skąpiec.
  3. Zadzwoń do sklepu. Czasami już sama próba kontaktu telefonicznego może rozwiać Twoje wątpliwości. Jeżeli będziesz miał problem z odnalezieniem numeru telefonicznego lub nikt nie będzie odbierał, może to oznaczać, że sklep nie jest godny zaufania. Z właścicielem fałszywej działalności raczej nie porozmawiasz przez telefon.
  4. Przeczytaj regulamin. Każda firma legalnie sprzedająca produkty musi mieć na stronie regulamin dotyczący zakupu. Jeżeli nie możesz go znaleźć, jest napisany nieczytelnie lub niepoprawnie, nie ma w nim danych na temat firmy lub nie zgadzają się z tymi, które podane są w innych zakładkach – oznacza to, że ze sklepem jest coś nie tak i lepiej będzie zrezygnować z zamówienia.
  5. Sprawdź social media. Internet to miejsce, w którym trzeba aktywnie działać, aby zdobyć rozgłos o swoim sklepie. Przyjrzyj się, jakie treści są udostępniane w social mediach firmy i kiedy był ostatni wpis. Wiarygodne strony dbają o regularne publikowanie postów i o jakość udostępnianych przez siebie treści.
  6. Sprawdź listę podejrzanych sklepów internetowych.

Internet jest miejscem, w którym możesz zostać oszukany w bardzo prosty sposób. Klient żądny produktu w promocyjnej cenie jest bardzo łatwym celem dla oszustów. W związku z tym zawsze miej na uwadze opinie innych klientów na temat transakcji w danym sklepie. Pamiętaj o tym, że czasem lepiej jest uniknąć zakupu danej rzeczy, niż paść ofiarą oszustwa.

W jaki sposób bezpiecznie płacić za zakupy w sieci?

Najbezpieczniejszym sposobem płatności za zamówienia w sieci jest płatność kartą płatniczą lub przy odbiorze (za pobraniem). Nic dziwnego więc, że większość fałszywych firm nie udostępnia możliwości wykonania transakcji płatniczej. Podczas zapłaty za pobraniem wszystko jest jasne, możesz sprawdzić, czy otrzymany produkt jest właśnie tym, który zamówiłeś. Natomiast w przypadku nieotrzymania towaru nic nie tracisz, ponieważ nie przelałeś jeszcze sprzedawcy żadnych pieniędzy. Podawanie numeru katy, daty ważności oraz numeru CVV/CVC nie wydaje się zbyt bezpieczne, ponieważ oszust może w łatwy sposób Cię okraść. Karty płatnicze posiadają jednak procedurę chargeback. Co to oznacza dla klienta? Jeżeli ktokolwiek go oszuka podczas sprzedaży lub wyczyści konto, do którego podpięta jest karta, otrzyma on zwrot pieniędzy. Dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób działa chargeback, jeżeli chce się mieć pewność, że w przypadku kradzieży środki zostaną zwrócone na konto.

Mamy nadzieję, że wskazówki, które zawarliśmy w naszym artykule, pozwolą Ci ustrzec się przed oszustami w sieci. Zawsze miej je na uwadze, ponieważ Internet, to miejsce, gdzie w łatwy sposób można oszukać klienta. Jeżeli nie wiesz jeszcze, gdzie robić zakupy online, zawsze dokładnie sprawdzaj strony, z których decydujesz się zamawiać rzeczy. Jeżeli nie masz stuprocentowej pewności co do danej firmy, nie kupuj oferowanych przez nią produktów. Pamiętaj, że w ostateczności lepiej jest stracić okazję niż pieniądze. Wierzymy, że nasz artykuł pomoże Ci zachować ostrożność w sklepie internetowym!