Zasady bezpiecznych zakupów w Internecie

Zakupy w sklepie internetowym są bez wątpienia bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niemu nie musisz wstawać z fotela, by zaopatrzyć się w wybrany przez siebie produkt. Wystarczy kilka kliknięć i finalizujesz transakcję. Później tylko odbierasz zamówienie (niekiedy wystarczą zaledwie dwa dni robocze). Sprytne, prawda? Jako klient e-sklepu powinieneś jednak zawsze pamiętać o tym, że jesteś na celowniku cyberprzestępców. Uczciwie odpowiedz sobie więc na pytanie, czy przestrzegasz zasad bezpiecznych zakupów online? Co warto wiedzieć na temat bezpieczeństwa w sieci? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Zakupy online – wszystko, co musisz wiedzieć o zabezpieczeniach sklepów internetowych

Niezależnie od tego, jak często robisz zakupy online, zawsze zwracaj szczególną uwagę na to, jakie zabezpieczenia stosują sklepy internetowe, które odwiedzasz. Sprawdź, czy wybrana strona:

  • dysponuje certyfikatem bezpieczeństwa (czyli ma symbol kłódeczki przy pasku adresu),
  • zawiera pełne dane kontaktowe (adres siedziby, NIP firmy),
  • ma w sieci jakiekolwiek opinie klientów.

Dlatego też, kupując przez Internet, staraj się korzystać z ofert sprawdzonych sklepów internetowych. Jakie to sklepy? Poznasz je po tym, że mają rozbudowany i starannie opisany asortyment, udostępniają regulamin i dynamicznie odpowiadają na każde zapytanie. Znaczenie będą miały też opinie wcześniejszych klientów. Ponadto rzetelny sklep online jest firmą, która zatrudnia personel do obsługi klientów. W każdej chwili możesz więc zweryfikować wiarygodność sklepu i zadzwonić pod numer, dostępny na jego stronie.

Co to jest certyfikat bezpieczeństwa strony www?

Wielu klientów e-sklepów nie wie, czym są certyfikaty bezpieczeństwa stron internetowych. Czy w ogóle warto zwracać na nie uwagę? Symbol kłódeczki, widocznej po lewej stronie paska URL, stanowi bardzo ważną informację na temat wiarygodności i bezpieczeństwa witryny. Takie oznaczenie otrzymują wyłącznie te strony, które należycie dbają o bezpieczeństwo danych logowania. Są to zwykle rzetelne firmy, spełniające międzynarodowe standardy w zakresie ochrony poufnych informacji, udostępnianych w sieci.

Po czym poznasz, że strona nie ma certyfikatu bezpieczeństwa?

Kiedy wchodzisz na stronę danego sklepu, to przy adresie zobaczysz symbol przekreślonej kłódki. Po kliknięciu linku pojawi się zaś komunikat: strona niezabezpieczona lub: połączenie niebezpieczne. Jeśli zamierzasz zrobić zakupy przez Internet, nigdy nie loguj się na stronach niezabezpieczonych, to bardzo niebezpieczne.

Bezpieczne i wygodne zakupy online? Najważniejsze zasady!

Istnieje kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Jeśli je znasz, ryzyko utraty danych lub pieniędzy z konta jest naprawdę niewielkie. Co możesz zrobić, by móc robić bezpieczne zakupy w Internecie? Oto Twoja checklista:

  1. Poznaj opinie o sklepie

To jedna z ważniejszych rzeczy przed zakupem, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie. Sprawdź na stronie albo w wyszukiwarce, co klienci mówią o obsłudze i produktach. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.

  1. Weryfikuj certyfikat bezpieczeństwa

Wspomnieliśmy już, czym jest certyfikat bezpieczeństwa na stronie. Zatem zawsze przed zakupami sprawdzaj, czy dana witryna go posiada. Bez tego lepiej nie robić zakupów.

  1. Bezpieczna płatność

Przed złożeniem zamówienia upewnij się, czy sklep oferuje bezpieczne płatności. Istotna będzie także możliwość płatności za pobraniem albo PayPo.

  1. Zweryfikuj regulamin

Sprawdź dokładnie, czy na stronie został umieszczony regulamin. Zapoznaj się z nim, aby później nie było przykrych niespodzianek.

  1. Zapoznaj się z polityką zwrotów

Przed zakupami warto również odpowiedni sprawdzić, jaką politykę zwrotów stosuje sklep. Będą tam wszelkie informacje o tym, jakie towary można zwrócić, ile czeka się na pieniądze, gdzie odesłać towar.

  1. Postaw na program antywirusowy

Zainstaluj program antywirusowy na swoim sprzęcie, aby zapewnił Ci bezpieczeństwo. Podczas płatności można również korzystać z szyfrowanego połączenia.

  1. Twórz silne hasła

Stwórz skomplikowane hasła dostępu do panelu klienta (hakerzy nie są w stanie rozszyfrować haseł złożonych z kombinacji dużych i małych liter, znaków specjalnych oraz cyfr) – hasło zmieniaj regularnie!

Dlaczego antywirus jest tak ważny podczas zakupów online?

Nowoczesne programy antywirusowe działają wielotorowo: wykrywają wszelkie podejrzane strony oraz blokują wątpliwej jakości aplikacje i pliki śledzące. Dobry antywirus jest w stanie uchronić Twoje dane w momencie logowania na różnych, słabo zabezpieczonych stronach. Dzięki niemu nie musisz się obawiać, że stracisz pieniądze lub poufne dane. Po prostu robisz bezpieczne zakupy w Internecie, a program ochronny pracuje w tle niczym niewidzialny bodyguard. Jeśli często bywasz w sieci, wydajesz w Internecie dużo i odwiedzasz dziesiątki różnych, nieznanych sklepów, postaw na wysokiej jakości, płatny antywirus.

Płatności online, czyli jak robić bezpieczne zakupy w Internecie?

Kupowanie online jest proste: wybierasz towar, opcję dostawy i metodę płatności. Później następuje przekierowanie do zewnętrznego operatora i finalizacja zakupu. Ten ostatni etap niesie zaś największe ryzyko utraty danych. Jak sklepy internetowe zabezpieczają płatności online? Poza wspomnianym certyfikatem SSL firmy korzystają z usług licencjonowanych, sprawdzonych operatorów, takich jak: Przelewy 24 czy BlueMedia. Bardzo popularną i bezpieczną metodą płatności w sieci jest też BLIK. Jednorazowy kod BLIK generujesz w aplikacji swojego banku i potwierdzasz zakup jednym kliknięciem.

Ograniczone zaufanie

Jedną z głównych zasad bezpiecznych zakupów jest zasada ograniczonego zaufania. Jeśli więc widzisz, że system płatności zawiesza się bez powodu lub sprzedawca kilkukrotnie prosi Cię o podanie kodu BLIK, wyloguj się niezwłocznie. Skontaktuj się bezpośrednio z właścicielem sklepu i ustal, jak bezpiecznie sfinalizować transakcję. Sprzedawca nie odbiera telefonów i nie odpisuje na Twoje wiadomości? To znak, że lepiej zrobić zakupy u konkurencji, która nie będzie miała problemów z komunikacją.

Jak wygląda typowe oszustwo na platformie zakupowej?

Świadomi konsumenci, przyzwyczajeni do dokonywania płatności online, potrafią w porę wychwycić oszustwo internetowe. Wielu klientów wciąż niestety nie wie, na czym mogłoby ono polegać. Oto najprostszy przykład próby wyłudzenia danych dostępowych do konta bankowego:

  1. klient klika opcję: kupuję, przechodzi do płatności i finalizuje zakup,
  2. podmiot, podający się za sprzedawcę, wysyła kupującemu sms lub e-mail z linkiem, mającym zawierać dowód zapłaty (regulamin usługi itp.),
  3. kupujący klika link i traci swoje dane.

Oprogramowanie antywirusowe bywa nieskuteczne, gdy logujesz się na podrabianej stronie, która wygląda prawie identycznie, jak jej pierwowzór. Musisz wiedzieć o tym, że cyberprzestępcy potrafią tworzyć fikcyjne strony, zbierające dane. Zwracaj uwagę na szczegóły, gdy wpisujesz numer karty kredytowej w wyskakujące okienko.

Typowy scenariusz oszustwa internetowego z wykorzystaniem fałszywego okna logowania zawsze wygląda podobnie: oszuści podsuwają Ci formularz i natychmiast wyłudzają dane. Zanim zdążysz się zorientować, że coś jest nie tak, tracisz swoje pieniądze. Kolejną, popularną w ostatnim czasie metodą wyłudzania danych jest tak zwane oszustwo „na BLIK”. Złodziej podaje się wówczas za kogoś z Twoich bliskich i twierdzi, że potrzebuje pożyczki i kodu BLIK, by okazyjnie kupić jakiś przedmiot online. Przestępca stosuje presję czasową po to, by ofiara nie mogła przeanalizować decyzji. Podanie kodu BLIK w takiej nietypowej sytuacji nie jest więc dobrym pomysłem.

Bezpieczne zakupy online: co powinno wzbudzić Twoją czujność?

Oszustwa na BLIK, fikcyjne okna logowania i linki, zawarte w smsach to nie jedyne sposoby wyłudzania danych ze sklepów internetowych. Jak robić bezpieczne zakupy online i w jakich innych sytuacjach zachować szczególną ostrożność? Większość sklepów internetowych potrzebuje jedynie Twoich danych teleadresowych i e-maila, by móc zrealizować transakcję. Reaguj natychmiast, gdy właściciel sklepu poprosi Cię o podanie numeru pesel lub numeru i serii dowodu osobistego. Są to wrażliwe, poufne dane, których sprzedawca nie ma prawa od Ciebie żądać!

Dokładnie weryfikuj stronę i opisy

Kiedy robisz zakupy przez Internet, pamiętaj także, aby zwracać uwagę na to, czy opisy produktów, form dostawy i warunki płatności są zrozumiałe. Na stronie sklepu brakuje kart produktowych, cen lub innych, istotnych informacji? To ważny sygnał ostrzegawczy. Nie kupuj przysłowiowego kota w worku i przed dokonaniem zapłaty dowiedz się, czy produkt na pewno ma cechy lub funkcje, na których Ci zależy. Jeśli sklep nie udzieli Ci wyczerpujących informacji, zrezygnuj z oferty.

Nie dbasz o bezpieczeństwo w sieci? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje

Internet zdominował rzeczywistość i coraz więcej konsumentów dokonuje zakupów online. Niestety, przeciętny użytkownik sieci wciąż wie zbyt mało na temat konsekwencji nieprzestrzegania zasad cyberbezpieczeństwa. Niewielu klientów e-sklepów dopuszcza do swojej świadomości, że są stale narażeni na ryzyko wycieku danych.

Co może się stać, gdy przestępcy przechwycą Twoje hasła i loginy, a program antywirusowy nie zadziała? Jakie są następstwa wycieku danych? Spodziewaj się:

  • utraty pieniędzy (złodzieje ukradną sumę, odpowiadającą wartości zamawianego towaru lub zabiorą wszystkie oszczędności z Twojego konta),
  • utraty danych osobistych lub firmowych,
  • blokady Twoich stron internetowych (jeśli je masz),
  • uszkodzenia systemu operacyjnego urządzenia, z którego korzystasz.

Brak czujności podczas dokonywania płatności online może też skończyć się tym, że otrzymasz rachunki za zakupy, których nigdy nie robiłeś. Zanim więc potwierdzisz płatność przez Internet, dokładnie sprawdź, kim jest sprzedający. Nigdy nie podawaj firmom danych, jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości.

Podsumowanie – jak zadbać o bezpieczeństwo zakupów w sieci

Zakupy w sieci mogą być przyjemne i bezpieczne. Należy tylko przestrzegać odpowiednich zasad – stawiaj na mocne hasła, weryfikuj sprzedawcę, sprawdzaj wszelkie regulaminy i certyfikaty. Bądź świadomym konsumentem – a wtedy zakupy przebiegną bez problemów i przykrych niespodzianek.