O czym pamiętać zamawiając sprzęt elektroniczny przez Internet?

Nie da się oprzeć wrażeniu, że w ostatnim czasie zakupy przez Internet stały się coraz popularniejsze. Niewątpliwie wpływ miała na to pandemia, która sprawiła, że większość spraw przeniosła się do świata wirtualnego. W sklepach online zaczęliśmy robić zakupy spożywcze, ale również chętnie zaczęliśmy zamawiać także sprzęty elektroniczne. Kiedy większość sklepów stacjonarnych była zamknięta, a nieoczekiwania zepsuła się lodówka, trzeba było sobie jakoś radzić z zakupem nowego towaru. Jednak czy ta forma zakupów na pewno jest bezpieczna dla kupujących? Czy warto kupować sprzęt RTV i AGD przez Internet? Zobacz, o czym trzeba pamiętać, decydując się za zakup sprzętów elektronicznych w sklepach internetowych.

Czy warto zamawiać sprzęt RTV i AGD przez Internet?

Użytkownicy coraz częściej decydują się na zakupy online. Najczęściej kupujemy książki, kosmetyki, obuwie i odzież, jednak kupowanie sprzętu RTV i AGD również coraz bardziej wchodzi nam w nawyk. Zaletami tego rozwiązania niezaprzeczalnie jest oszczędność czasu, a nierzadko również także i pieniędzy. Ponadto można skorzystać z wygodnej dostawy zamówienia pod drzwi, co jest niezwykle przydatne w przypadku wielkogabarytowych urządzeń elektronicznych. Internet daje również możliwość wygodnego szukania informacji na temat danych sprzętów, możesz sprawdzić opinię na temat produktu, dokładne parametry oraz sprawdzić strony, które pozwalają na zobaczenie testów sprzętów elektronicznych. W sklepie stacjonarnym zazwyczaj nie masz na to czasu i często zdarza się kupować pod wpływem impulsu. Podczas zakupów online możesz pozwolić sobie na dokładny research, jeżeli np. znajdziesz produkt w bardzo okazyjnej cenie. Wiedza na ten temat ułatwia dokonanie odpowiedniego zakupu oraz wyboru produktu. Jest pomocna zwłaszcza w momencie, kiedy zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy jednym a drugim produktem z tej samej kategorii. Dokonywanie zakupów przez Internet może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo zakupów w sieci.

Sklepy internetowe elektroniczne – czy jest to bezpieczne?

Zakupy przez Internet, szczególnie te, dotyczące sprzętów elektronicznych, jak najbardziej mogą być godne zaufania, o ile tylko będziesz miał na uwadze pewne istotne wskazówki. Często zastanawiając się, gdzie kupić telefon przez Internet, nie myślimy o tym, aby sprawdzić, czy strona, z której chcemy, zamawiać na pewno jest bezpieczna. Internet to główne siedlisko oszustów i naciągaczy, dlatego zawsze lepiej mieć pewność zamawiania sprzętu ze sprawdzonej, renomowanej strony, która jest odpowiednia dla kupujących. Szczególnie częste są oszustwa w przypadku sprzętów RTV i AGD, ponieważ część klientów widząc telewizor w promocyjnej, bardzo niskiej cenie od razu chce go kupić, bez większego zastanowienia. Pamiętaj, że czasem lepiej jest stracić okazję na kupno taniego sprzętu zamiast pieniędzy. W następnym akapicie przedstawimy Ci złote zasady, o których należy pamiętać, kupując w sieci.

Złote zasady bezpiecznych zakupów elektronicznych przez Internet

  1. Przeczytaj opis produktu i sprawdź, jaką umowę zawierasz i czego dokładnie ona dotyczy. Zawsze sprawdzaj dokładnie jaki towar oferuje sprzedawca. Przyjrzyj się, czy aby na pewno na załączonych zdjęciach nie znajdują się wyłącznie same zdjęcia opakowania, zamiast danego sprzętu. Zwróć też uwagę na cenę – jeżeli jest ona podejrzanie niska, powinien to być dla Ciebie sygnał, aby zastanowić się nad wybraniem tej oferty.
  2. Dokładnie przeczytaj regulamin. Każda aktywnie działająca strona internetowa powinna mieć swój regulamin z dokładnymi wytycznymi dotyczącymi swoich usług oraz informacji na temat zwrotów i dostawy. Jeżeli coś będzie niejasne lub szczególnie zwróci Twoją uwagę – skontaktuj się ze sklepem i poważnie zastanów się nad swoim wyborem.
  3. Zbierz informację na temat możliwości zwrotu towaru. Pamiętaj, że w przypadku zakupów na odległość przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 14 dni od momentu odebrania towaru. Jeżeli sprzedawca będzie próbował Ci wmówić inny stan rzeczy, może to oznaczać, że chce Cię oszukać. Zawsze pamiętaj o prawach konsumenta, które Ci przysługują i nie pozwól nieuczciwym sprzedawcom wprowadzić Cię w błąd.
  4. Sprawdź warunki gwarancji. Uważnie przeczytaj, jakie warunki obowiązują Cię w kwestii gwarancji. Zawsze lepiej jest wybrać towar od tego sprzedawcy, który oferuje lepszy serwis lub dłuższy czas gwarancji, zwłaszcza jeżeli ceny produktów są porównywalne.

Bardzo ważną sprawą w przypadku kupowania w Internecie jest zebranie jak największej ilości informacji na temat sprzedawcy. Pomoże Ci to zweryfikować jego wiarygodność, co pozwoli Ci na pewność, że nie zostaniesz przez niego oszukany. Z tego powodu najlepiej jest sprawdzić informacje na temat domniemanego sklepu, aby dowiedzieć się, czy na pewno nie jest ona jedynie fałszywym sklepem oferującym sprzęty RTV i AGD.

Zawsze sprawdzaj informacje na temat firmy

Podczas zakupów online musisz zachować szczególną ostrożność. Biorąc pod uwagę zagrożenia czyhające w sieci, bardzo ważne jest, abyś zwrócił uwagę na kwestie przesyłki, płatności oraz samej sprzedaży. W pierwszej kolejności pamiętaj, aby zweryfikować jej dane i mieć na uwadze, czy sprzedawcy umieścili je w widocznym miejscu. Powinna się w nich zawierać nazwa firmy, adres oraz numer NIP. Dane te możesz zweryfikować przez wyszukiwarkę KRS lub CEIDG. Każda aktywnie działająca w Polsce powinna zostać znalezione przez każdą z dwóch rządowych wyszukiwarek. Pamiętaj również o tym, aby poszukać opinię na temat sklepu internetowego, który oferuje sprzęty RTV i AGD, tym bardziej, jeżeli są one w bardzo promocyjnych cenach. Promocje wcale nie są niczym złym, ale powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym, aby dowiedzieć się nieco więcej o sklepie. Jeżeli cokolwiek wzbudziło Twoją uwagę – właściciel sklepu nie odbiera, regulamin jest napisany nieczytelnie lub pakowanie laptopa do wysyłki trwa zdecydowanie zbyt długo, sprawdź, czy dany sklep nie znajduje się na liście podejrzanych sklepów internetowych. Zawsze lepiej jest zrobić to, zanim dokona się zakupu towarów, jednak warto mieć to na uwadze również po fakcie, aby jak najszybciej zgłosić sprawę na policję.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci zrozumieć, że kupowani sprzętu RTV i AGD online wcale nie musi być niebezpieczne. Wystarczy, że kupując sprzęty, zastosujesz się do podanych przez nas zasad, a na pewno pozwoli Ci to na ostrożne zakupy online. Warto otworzyć się na zakupy online, nie tylko te odzieżowe czy spożywcze, ale również RTV oraz AGD. Przez Internet łatwiej jest dowiedzieć się więcej na temat produktów i znaleźć idealny sprzęt dla siebie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, jak i pieniądze, a dokładna wiedza na temat płatności, dostawy oraz ewentualnego zwrotu uchroni Cię przed niespodziewanymi wydarzeniami.